Политико: Турция остава най-голямото предизвикателство за Европа през 2016 г.

ЧАС ПИК

Политико: Турция остава най-голямото предизвикателство за Европа през 2016 г.

7938
на 01.01.2016
Политико: Турция остава най-голямото предизвикателство за Европа през 2016 г.
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Турция под ръководството на президента Реджеп Ердоган през 2016 г. ще остане едно от най-големите предизвикателства за Европа, бореща се с кризата с миграцията, както и за всички играчи в Близкия изток, сражаващи се срещу "Ислямска държава", пише колумнистът на „Политико” Майкъл Голдфарб.

препоръчано

Журналистът отбелязва, че през изминалата година, около 800 хиляди души са дошли в ЕС през Турция. През ноември, лидерите на ЕС се споразумяха да се разпределят три милиарда евро за Анкара, за да урегулира притока на бежанци от Сирия - страната, на територията, на която активно действат терористи. В същото време, правителството на Ердоган продължава военната си кампания срещу турските кюрди - през декември, армията обсади големи градове в "сърцето на Кюрдистан" - най-югоизточната част на Турция, под предлог борба с Кюрдската работническа партия.

"Тактиката на правителството, обаче напомня на масовите репресии”, казва Голдфарб. Беше обсаден град Джизре с население от повече от сто хиляди души, жителите са били принудени да се крият в продължение на повече от десет дни от правителствените обстрели. „Изглежда правителството е обявило война на народа на Джизре”, отбелязва Би Би Си. Граничният град Джизре стои на брега на река Тигър, от другата страна на моста над реката се вижда Сирия. Близостта до мястото се намира в центъра на вниманието и по мнението на колумниста обяснява опасенията на западните лидери за непропорционална война на турското правителство с кюрдите.

"Ако борбата с „Ислямска държава” е „борбата на нашето поколение”, както казва Дейвид Камерън, тогава защо лидерите толерират турското правителство, което води война срещу народа, успешно сражаващ се с бойците на "Ислямска държава”, недоумява Голдфарб. "Западната антитерористична коалиция не успя да доразвие успеха на кюрдите, а бойците на ИД стигнаха нефтените полета на Ирак, най-вече заради войната на Ердоган с ПКК”, смята анализаторът.

Действията на турското правителство пречат на единната позиция срещу ислямистите. В допълнение, турският лидер наскоро нареди на войските си да влязат в Ирак без покана от иракските власти, заради което президентът на САЩ Барак Обама публично призова Анкара да "освободи напрежението", но на думите му не беше обърнато внимание. „Но всичко това бледнее в сравнение с решението на Анкара да свали руския бомбардировач Су-24.

Ако се случи нов инцидент, а такава възможност не може да се отхвърли, и Русия реши да отговори на Анкара? Какво ще се случи? Турция е член на НАТО и в отговор на действията на Москва Алиансът може да приложи устава за „колективната защита”. Ще обяви ли тогава НАТО война на Русия?“, пише „Политико“, като допълва, че този въпрос все още остава неясен за повечето лидери на западния военен алианс. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО)
ново
Днес: 81
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК