ПОЛИТИЧЕСКА ИНТРИГА: Андрей Райчев разкри защо Доган е отсвирил Пеевски като едноличен председател на ДПС
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Доган взе важно решение. До "вчера", до предишната седмица идеята беше, че Пеевски става председател на ДПС. Само по себе си екстравагантно решение, защото етнически българин става председател на етническа партия, на българските турци. Решението на Доган е не просто да сложи просто "някакъв", а да сложи Чакъров. Той 15 години е бил член на ръководството. Много сериозен човек, хирург. Той и Пеевски са две различни фигури, две различни поколения, с различен начин на мислене. Това заяви пред Би Ти Ви социологът Андрей Райчев.
"Най-важното - Доган направи корекция на решението. Декември беше едно. Но Доган е усетил съпротивата - първо млад, второ не е наш", заяви още Райчев.
И допълни: "Пеевски е много заслужил човек в очите на избирателите на ДПС. В обществото той е сатанизиран, но на местата той е много авторитетен човек. Но има и още един елемент - всички в сглобката имат двама председатели - ПП са с двама - Кирил и Асен, ДБ има двама - Иванов и Атанасов, и ДПС ще има двама съпредседатели. Само ГЕРБ няма двама".
"Освен това Пеевски не говори "майчин език". Има и друг детайл - смениха турския посланик с високопоставен чиновник, много близък до Ердоган. Историята на е дребна", подчерта социологът.
"ДПС винаги е било балансьор и центрист. Ама абсолютно винаги. Дали Пеевски ще успее да го разшири и да направи българо-турско, не се знае. ДПС винаги е успявало да е в центъра. И това им е естественото място. Те бягат като дявола от тамян от крайните позиции", заяви още Райчев
Според политолога Димитър Аврамов ДПС е получило тази роля като "подарък от ГЕРБ": "Промените в Конституцията са въпрос на консенсус и политически диалог. Отговорът защо ДПС спечели, е свързан с въпроса защо БСП и ИТН не успяха да съхранят добрия диалог".
Андрей Райчев допълни: "Сглобката е геополитически обоснован проект. Едната причина е войната в Украйна. Сглобката е връстник на войната и ще си отиде с тая проклета война. А щом разводът е факт, ГЕРБ и ППДБ ще започнат да си говорят същите гадости, както преди".
"Ние направихме съществена крачка към Шенген. Следващата стъпка е да дефинираме какъв тип правителство ни трябва. Рискът от кризи нараства там, където правителството има много задължения и разходи. А българското правителство има много разходи. То е доста неефективно", коментира Аврамов.
Райчев също коментира "въздушния Шенген": "България не печели нищо конкретно. По-скоро обратното - ставаме по-съществена мишена за миграцията... Динамиката на българския политически живот не е зададена вътрешно. В САЩ предстои в първия вторник на ноември политическо земетресение, което ще има огромни последици за целия свят, особено за Запада. Ти, ако беше Путин, щеше ли да направиш мир преди изборите в САЩ? Западът се чуди как да излезе от тая каша, която забърка. 40-милионна Украйна е заложник на това, че някога някъде ще има президентски избори. Представяте ли си, каква отвратителна ситуация! На този фон разговорът тук може да бъде само един - България трябва да се научи да прави само едно - забравяме и започваме да мислим за цялото, за себе си. А вместо това тук се псуват и хулят Радев".
Аврамов му възрази: "Президентът Радев се държи сякаш не разбира Конституцията. Войната в Украйна си прилича по едно нещо с президента Радев - по неадекватността на политическите мотиви".