Политолог с ударен анализ пред ПИК TV: Ефектът „Радев“ удря малките партии и мобилизира електората на ГЕРБ и ДПС-Ново начало (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сега Радев вече няма да е в президентството и няма да е в ситуация, в която да му се задават само удобни въпроси. До този момент той можеше просто да се покрие и да не отговаря. В момента, в който слезе на политическия терен, той ще трябва да отговаря на всички въпроси. Това ще е съвсем различна ситуация за него. Ще видим как ще обяснява всички тези надежди, с които зареждаше обществото през годините. Това обясни политологът Николай Николов в предаването „Видеовръзка с Цветан Фиков“ по ПИК TV.
По думите му слизането на Радев на партийния терен променя напълно правилата на играта. Според него президентът вече няма да разполага с институционалния комфорт, на който разчиташе досега.
„Чисто технологично Радев няма време да регистрира своя партия. Има съд, който може да върне устави и учредителни протоколи. Това може да го забави сериозно. Затова най-вероятно ще използва вече регистрирани субекти. Друг вариант практически няма“, допълни Николов.
Той отбеляза, че времевият прозорец за самостоятелна партия е изключително тесен. Политологът коментира, че коалиционният формат изглежда неизбежен.
„В следващия парламент има три сигурни формации – тези на Борисов, Пеевски и Радев. Останалите партии са под сериозна въпросителна. Малките партии, като АПС, "Величие", МЕЧ", ИТН и дори БСП ще бъдат редуцирани. Част от тях просто ще изчезнат“, категоричен е Николов.
Той смята, че ефектът „Радев“ ще доведе до сериозно окрупняване. По думите му именно малките формации ще понесат най-тежкия удар.
„Активността ще се вдигне, но това няма да са избиратели само на Радев. Ще излязат да гласуват и твърдите ядра, но и перифериите на ГЕРБ и ДПС, които са пропуснали предходните избори само за да го спрат. Това означава, че гласовете няма да отидат само при него. В крайна сметка той няма да може да агрегира цялото недоволство. Това ще ограничи резултата му“, завърши Николов.


