Политологът Борис Попиванов: Президентът не обръща внимание на грешките си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Представянето на отчета на президента Росен Плевнелиев е много полезно за всички държавни институции и президентството в частност, за да се хвърля поглед върху самата дейност на институциите и как те оценяват себе си, за да може да се види до каква степен те съвпадат с оценката на Българското общество. Това каза в интервю за "Фокус" политологът Борис Попиванов. По думите му, ако има някакъв сериозен недостатък в отчета на президента е, че той не е обърнал внимание на своите грешки, и не е показал самокритика. Това все пак е нормално за български политик и едва ли трябва да ни изненадва, добави той.
„Силната страна на отчета се състоеше от идентифициране, ясно огласяване на проблемите в българското общество и, както той се изрази: „предизвикателствата пред българското общество”, които са несъмнени, за всички, които трябва да бъдат обсъждани и да се търсят решения в сравнително кратки срокове, ако искаме българската държавност да има някакво добро бъдеще”, обясни Попиванов.
Ако има такова нещо, което предизвиква недоверие в отчета на президента, това е, че той изоставя една практика, позната при предишните мандати на президента Георги Първанов. Въпросите, проблемите пред държавата, икономиката, пред обществото, пред цялата нация - винаги трябва да бъдат консултирани, и да се правят усилия за диалог с основни политически сили и институциите, преди да се заявяват позиции и да се обяснява какво не е направено, и какво трябва да се направи. Защото, в противен случай, президентът изглежда изолиран, предмет на някой менторски тон, който се изразява като последна инстанция в една Република. „Централните усилия за диалог от страната на президента Росен Плевнелиев, особено през последната година, бяха насочени към граждански организации, към определени групи от обществото и в много малка степен към институциите. Той беше стартирал една инициатива за месец на политически консултации, което обаче не може да компенсира липсата на сериозен диалог и самоизолацията, която си налага президентската институция, забравяйки балансиращата си функция”, обясни Борис Попиванов.