ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българските полицаи, които действат максирани и без баджове при масови безредици, трябва да получат идентификационни номера или букви.
Тази препоръка, която е направена от Европейския съд за правата на човека, е залегнала в одобрен от правителството доклад на правосъдния министър Зинаида Златанова. Това е станало на оперативно заседание на кабинета миналата седмица.
В Закона за МВР и правилника за прилагането му трябва да бъдат направени промени, за да може при оплакване от полицейско насилие маскираните служители да бъдат разпознавани, предвижда докладът на Златанова, съобщи "24 часа". В момента и законът, и правилникът за прилагането му гарантират пълна анонимност на специализираните полицаи, включително и специален режим за адресна регистрация, регистрация на автомобили и телефони както за тях, така и за членовете на семействата им.
Полицейското насилие, лошите условия в затворите и дълго проточващите се съдебни дела са сред основните причини България да бъде осъждана от съда за правата на човека в Страсбург, става ясно от анализа на правосъдното министерство.
“За предотвратяване на повтарящи се нарушения и нови осъдителни решения е наложителен задълбочен и детайлен преглед на националното законодателство, особено на тези закони, по чиито разпоредби вече са констатирани нарушения от ЕСПЧ”, се казва в заключенията на одобрения от правителството доклад.
Това е първият документ, внесен в правителството, който анализира защо България продължава да бъде съдена в ЕСПЧ. През 2012 г. парламентът задължи правителството да прави годишни анализи на осъдителните присъди.
3150 жалби за нарушаване на човешките права срещу България е разгледал съдът, но само при 7% от тях има постановени решения, показва статистиката, подготвена от екипа на Зинаида Златанова. През 2012 г. при 3828 подадени жалби ЕСПЧ е осъдил България само по 58.
В момента спецполицаите са абсолютно анонимни при акции и това води до многобройни дела срещу България заради полицейско насилие.

