Положението във Франция се влошава, увеличава се броят на реанимираните с коронавирус
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Броят на болните с коронавирус във Франция, настанени в реанимация, се е увеличил значително днес, като ситуацията отново е станала критична в парижкия регион. Там болниците са получили заповед да спрат плановите операции заради притока на пациенти, предаде Франс прес.
В реанимациите, където приемат най-тежките случаи, днес имаше 3849 болни, 381 от които са пристигнали през последните 24 часа, според здравните власти. В началото на януари в реанимациите имаше под 2600 пациенти, но сега този показател не спира да се покачва и вече е на равнището от края на ноември миналата година.
В Парижкият регион ситуацията е много напрегната, заяви за АФП генералният директор на регионалната здравна дирекция Орелиен Русо. В резултат на това здравната агенция в Ил дьо Франс е дала категорична заповед на болниците и клиниките да преустановят 40 процента от медицинските и хирургическите си дейности, които са с най-малка спешност, за да увеличат капацитета си за прием на болни с коронавирус.
Ситуацията е много тревожна, има английски вариант на коронавируса, който е по-заразен и се разпространява много по-бързо, предупреди по френското радио "Франс Ентер" кметицата на Париж Ан Идалго.
Френските власти, за които пълната карантина е крайна мярка, наложиха през почивните дни локдаун в северния департамент Па дьо Кале, както и в района на Дюнкерк и в югоизточния крайбрежен департамент Алп-Маритим.
Ситуацията в парижкия регион ще бъде следена отблизо и ще бъде направена преоценка на ситуацията на цялата територия на Франция, особено в Ил дьо Франс по време на заседание на съвета за здравна защита, предвидено за сряда, съобщи за АФП министърът на здравеопазването.
На цялата територия е в сила вечерен час от 18 ч. за 12 часа. През последното денонощие от коронавирус са починали 360 души, с които общият брой на смъртните случаи вече е почти 89 000.
Кампанията по ваксиниране в момента е насочена към обитатели на домове за стари хора, към хора над 75 години, към хора над 50 години, които са най-уязвими, както и към медиците.
Според данните на здравните власти 3,978 милиона души са получили поне една доза ваксина, а 1,989 милиона са получили вече и втора доза.