Варшава вече обяви, че вероятно няма да продължи договора си с "Газпром" след изтичането му през 2022 година
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Полша получи първата си доставка на газ в новия терминал в Свиноуйсц – ключова стъпка за намаляване на зависимостта от руския газ и превръщане на страната в регионален дистрибутор. В момента страната получава от Русия около 40% от газа, който й е необходим, една трета е от вътрешни източници, а 20% – от Централна Азия.
Терминалът в Свиноуйсц има годишен капацитет от 5 милиарда кубични метра природен газ, но в близко бъдеще може да нарасне до 7,5 милиарда кубични метра, равняващи се на половината от полското потребление на газ. Наречено на името на покойния президент Лех Качински, загинал при самолетна катастрофа в Русия, съоръжението струва 720 милиона евро.
Терминалът е ключов елемент от плана „Северна порта” или „Северния коридор” за изпомпване на разширени доставки втечнен газ в Централна Европа. Огромният танкер „Ал Нуаман” пристигна на терминала в Свиноуйсц на балтийския бряг с доставка за държавната полска газова компания.
Миналата седмица полският министър на по въпросите на развитието на стратегическата енергийна инфраструктура Пьотър Наимски заяви, че доставките на втечнен газ в терминала в Свиноуйсц и газопроводът, който ще свърже Полша в норвежкия шелф, ще гарантират независимост от доставките на газ „от изток” до 2022 година.
В края на май Наимски обяви, че след изтичане на дългосрочния договор за доставка на руски газ в Полша през 2022 година страната не възнамерява да има отношения с „Газпром” на дългосрочна основа.


