Полша ще поиска репарации от Германия за щетите, причинени по време на Втората световна война
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Полша ще продължи обсъжданията на темата за репарациите за щетите, причинени на страната от Нацистка Германия и след парламентарните избори, които ще се състоят на 13 октомври. Това заяви вчера в ефира на радио RMF FM председателят на полския Сенат Станислав Карчевски, предава ТАСС, цитирана от „Фокус”.
В отговор на въпрос, дали Варшава ще настоява да получи репарации, той отговори: „Разбира се“. Председателят на горната палата на парлкамента напомни, че „в момента се работи в парламентарната група“.
„Ще видим какво ще се случи в новия състав на парламента) - добави Карчевски. - И в бъдеще разговаряме на тази тема“.
С аналогична позиция излезе в ефира на Полската телевизия министърът на отбраната на страната Мариуш Блащак.
„Въпросът за репарациите не е затворен – категоричен бе той. - Ако някой е извършил зло, той първо трябва да си признае, а след това идва въпрост за компенсациите. Това е нормално за цивилизования свят. За нас е важно да постигнем целите си. Това е въпрос за ефективността на полската външна политика“.
Министърът уточни, че до голяма степен нещата ще зависят от резулутатите от вота на 13 октомври.
Темата за репарациите се обсъжда в Полша от юли миналата година, когато лидерът на партията „Право и справедливост“ Ярослав Качински заяви, че страната никога не се е отказвала от компенсация от страна на Германия. Антоний Мачеревич, тогава министър на националната отбрана, заяви по полската телевизия, че от правна гледна точка Варшава има всички основания да поиска репарация от Берлин. Групата в полския парламент, работеща по определянето на общия размер на щетите, по предварителни данни, ги оцени на почти 1 трилион долара.
Германското правителство многократно е посочвало, че не вижда причина за плащания, тъй като през 1953 г. Полша официално се отказва от репарациите.
Варшава твърди, че споразумението от 1953 г. е подписано в нарушение под съветския натиск и засяга само несъществуващата Германска демократична република и Полската народна република, която според местните анализатори не са суверенна държава.