ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Поне 37 души бяха убити, а 35 други бяха ранени след като талибански бойци щурмуваха летище в Кандахар. По информация на афганистанското министерство на отбраната един от нападателите все още оказва съпротива на силите за сигурност, съобщава АФП.
По-рано постъпваха противоречиви сведения за броя на жертвите. В едни си говореше само за 8 загинали, а в други най-малко за 18 убити.
Нападнатото летище приютява съвместен център на армията и чуждестранните сили на НАТО. В Кандахар има разположен и български военен контингент, но той е далеч от летището.
„Девет нападатели бяха убити, един беше ранен, а още един все още се съпротивлява срещу нашите части,” казват от министерството.
„За съжаление по време на битката 37 невинни афганистанци бяха убити, а още 35 бяха ранени,” допълват властите, без да уточняват колко от пострадалите са цивилни.
Местни жители разказват пред медиите, че са чули войници да се опитват да накарат нападателите да освободят жени и деца. Анонимен източник на АФП твърди, че терористите са изпозлвали цивилни за „човешки щит”, което е затруднило операцията по прочистването им.
Наглото нападение над летището, което също така приютява съвместна военна база на афганистанската армия и силите на НАТО, е втората подобна талибанска атака в града, който се счита за родно място на екстремисткото движение.
Бойците са успели да пробият първия портал на комплексът, около който има строги мерки за сигурност. Те са заели позиция в стара училищна сграда и са влезли в огнестрелни схватки с армията.
Талибаните поеха отговорност за атаката, като техният говорител Забихулах Муджахид заяви в социалната мрежа „Туитър”, че „150 афганистански и чуждестранни бойци бяха убити в свиреп бой.” Бунтовниците често преувеличават подобна статистика, коментира АФП.
Атаката съвпада с посещението на афганистанския президент Ашраф Гани в Исламабад за конференцията „Сърцето на Азия”, която цели подобряване на отношенията между страните в региона. Пакистан има сериозно влияние върху талибаните и посещението на Гани в страната се счита за знаково и оптимистично за евентуално по-мирно бъдеще.