Посланикът на Молдова пред ПИК: Украйна ще подпише споразумение с ЕС през 2014 г.
Падат визите за молдовски граждани в ЕС през март-април догодина, убеден е дипломатът
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Посланикът на Молдова у нас Александру Пригорски съвместява този пост и за Македония и Албания. Работил е в Министерството на земеделието на Молдова, като съветник по международното сътрудничество на министър-председателя (2001 - 2008) с български произход Василе Тарлев. Преди мисията в София работи и като началник-кабинет на зам. министър-председателя и външен министър Юрие Лянкъ, заел премиерския пост тази година. Завършил е Московския държавен университет за межународни отношения (известен като МГИМО), заедно с редица политици и дипломати от страните от бившия СИВ. Затова изпитва добри чувства към страната ни, отдавна говори български, като насърчава изучаването му в посолството и в семейството.
- Искам да подчертая, че двустранните отношения се намират на много добро ниво. Да кажа само, че г-н Вигенин ходи през октомври в Кишинев, където, както и предшественикът му на поста Николай Младенов (външен министър в кабинета „Борисов“ - бел. ред.), допълнително потвърди, че за София е външнополитически приоритет асоциирането на Молдова в ЕС. Както знаете, това е исторически успех за Молдова и сме благодарни на партньорите ни от ЕС в равна степен – на България, Полша, Румъния и други държави, подкрепили европейския ни път.
За трите години, откакто съм в тази мисия, стокообмeнът между нашите държави се увеличи над два пъти: от 50-60 млн. долара на над 110-120 млн. долара. Има голям потенциал за развитие – българските фирми биха могли да инвестират в Молдова (Кишинев активизира мащабната си приватизационна програма – бел. ред.), а молдовският бизнес – в България.
- Коя е следващата важна крачка след споразумението за асоцииране в ЕС?
- Първо искаме да изградим Европа у нас, включително използвайки и лошия пример на нашите съседи като Румъния и България, за да не допускаме същите грешки. Това е демокрация, права и отговорност на гражданите. Всичко това искаме да интегрираме у нас, за да могат жителите на Молдова да живеят още по-добре и още по-свободно.
- Какво означава свободната търговия, ако говорим в контекста на двустранните отношения Молдова-България?
- Икономическите и търговските връзки между Молдова и България се развиват много активно. Наскоро дори проведохме съвместен българо-молдовски бизнес форум в Пловдив. Има и от двете страни сериозен инвеститорски интерес към секторите като текстил, вино-ракия, хранителна промишленост. Редица компании искат да продават минерална вода в Молдова и в България.
Вече на финален етап е организирането на съвместната Българо-молдовската търговска палата. Активно работим, за да помагаме на бизнеса при контакти и срещи с потенциални български партньори. Например с ръководството на Тараклийски район (българският регион в южната част на Молдова). Обсъждат се сериозни и дългосрочни инвестиции между двете държави.
- Нашата управляваща Коалиция за европейско развитие на Молдова отдавна си обяви приоритетите на тяхното правителство: парафирането за асоциация с ЕС, през 2014 г. - подписването, и постепенно кандидатстване и преговори за членство, което не може да бъде прогнозирано като срокове.
Но ние трябва да мислим в дългосрочна перпектива. Надявам се до март-април молдовските граждани вече да се придвижват без визи из ЕС, остава само Европарламентът да гласува окончателно по тази точка от договора за асоцииране.
- В тази връзка, как ще коментирате вълненията в Киев?
- Аз съм абсолютен оптимист за европейското развитие на Украйна и вярвам, че до споразумение ще се стигне след време, дори смея да предположа, че през идната 2014 г. Ние в Молдова винаги казваме на съседите си от ОНД (държавите от бившия Съветски съюз – бел. ред.), че Европа и ЕС означават еднакви предимства за всички, а и такива външнополитически насоки само подобряват връзките на континента.