BG EN

Поставиха безкръвно 4 сърдечни клапи на пациенти във Варна

Здраве

Поставиха безкръвно 4 сърдечни клапи на пациенти във Варна

9358
на 25.05.2016
Поставиха безкръвно 4 сърдечни клапи на пациенти във Варна
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Четирима пациенти на УМБАЛ „Света Марина“ във Варна получиха сърдечни клапи при направените им днес безкръвни операции. Уникалните интервенции бяха извършени от екипа на д-р Веселин Вълков и колегата му от берлинската клиника „Бонте Шерите“, проф. д-р Карл Щангл. Варненската и берлинската клиники си сътрудничат от 2012 г. Методът на транскатетърно имплантиране на аортна клапа се извършва изключително рядко в България, като варненската болница е втората след „Света Марина“ в столицата по прилагането му. Освен сложността на операцията, другата причина е, че в момента в България има ограничение на броя на пациентите, които се подлагат на тази интервенция. Тя с прави предимно на хора, за които е противопоказно да се подлагат на хирургическа операция. Случаите обаче се увеличават с всяка изминала година. На този етап операцията в България се поема само от Здравната каса, защото струва около 50 000 лева и е твърде скъпа. Затова пациентите във Варна са били предварително одобрени от Здравната каса, селектирани и оценени са като подходящи за прилагането на тази методика. Първият, на който бе поставена вчера съдречната клапа, бе 75-годишна жена, казаха от болницата. Методът е приложен за първи път в света през 2007 г., а оттогава досега самата клапа се модернизира постоянно и в момента е доста по-добра. След поставянето на новата клапа, пациентите имат много по-високо качество на живот и добра социализация, коментира немският специалист, който за трети път идва във Варна, след гостуването му през 2013 и 2015 г. Той е водещ специалист не само в Европа, а и в света по брой проведени такива интервенции. Само в неговата болница в Берлин се провят по около 400 операции годишно. За сраввнение, в България те са около 20. В Германия интервенцията продължава около 20 минути, тъй като екипите са се усъвършенствали при многобройните операции, докато у нас времетраенето им е 45-50 минути.

препоръчано

В четвъртък проф. Щангл ще получи в УМБАЛ „Света Марина“ званието „Доктор Хонорис Кауза“ на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна. Проф. д-р Карл Щангл е заместник директор на Клиниката по Кардиология, ангиология и пулмология в Университетска болница – „Бонте Шарите”- Берлин и ръководител на сектора по Интервенционална кардиология и ангиология. Почетното звание той получава за изключителни заслуги при внедряване и усвояване на най-съвременните методи на лечение в областта на интервенционалната кардиология в УМБАЛ „Света Марина“, както и утвърждаване на университетската болница и Медицинския университет като водещи лечебни и образователни центрове. Германският специалист ще произнесе и академично слово „Catheter-based heart valve interventions - the new era in cardiovascular medicine."

Сподели:
Бомба x
Спортът променя тялото и ума Спортът променя тялото и ума
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК! Грозни провокации срещу мирния протест на ДПС-Ново начало във Враца - ето какво се случва (ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК! Грозни провокации срещу мирния протест на ДПС-Ново начало във Враца - ето какво се случва (ВИДЕО)
ново
Днес: 78
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК