Потомците на бежанци поискаха признаване геноцида над тракийските българи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Борбата на тракийските българи днес е процесът на гонение и разорение на бежанци от Беломорска и Източна Тракия да бъде признат от държавите, участвали в него, за геноцид. Така, както го искат арменците и евреите. 26 март е ден на прослава пред подвига на българските войни, но и ден на памет - памет пред хилядите избити тракийци".
Това заяви в приветственото си слово в Деня на Тракия председателят на Тракийското дружество "Войвода Руси Славов" доц. д-р Георги Йорданов. Десетки наследници на бежанци от Източна и Беломорска Тракия се събраха в Залата на Съединението в Пловдив, за да отбележат паметната дата.
На 26 март 1913 година Българската армия превзема Одринската крепост. Победата в битката донася свободата на тракийските българи. По случай превземането на Одрин, в поздравителната заповед от 26 март 1913 г. до войските на източния сектор, генерал Георги Вазов заявява: "Офицери, подофицери и войници, вие покрихте България със слава, а нашата армия с лавров венец. Светът има да се чуди на вас, доблестните синове на България, че можахте за 30 часа да превземете една от най-силните крепости. Гордея се, че съм ваш началник. Гордея се, че съм българин."
"Свободата за тракийските българи обаче е кратка. Защото следват години на страшни гонения, разорения, убийства и погром. Това не се забравя", посочи доц. д-р Георги Йорданов. Затова той бе категоричен, че признанието за геноцид над тракийските българи днес е нужно.
Директорът на Историческия музей доц. Стефан Шивачев, който бе своеобразен домакин на отбелязването на Деня на Тракия, продължи думите на председателя на Тракийското дружество: "Вината за така нареченото "разорение на българите от Беломорска и Източна Тракия" не е само на османско-турските политици, а и на българските управници и дипломати, които не са се оказали на нивото на историческия момент". Стефан Шивачев не скри, че това продължава и до днес, защото на този ден не вижда нито един политик пред паметниците.
Въпреки това обаче, десетките събрали се в Залата на Съединението бяха категорични, че днес е празник, който те с гордост отбелязват. Защото като наследници на бежанците са съхранили родовата памет на тези, които пред имотите, са избрали това да бъдат българи.
Учениците от вокална формация "Тракийска младост" при СОУ "Любен Каравелов" истински трогнаха с изпълненията си тракийци./topnovini.bg