Потърпевша на домашно насилие: Необходими са повече превантивни мерки
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През тази седмица парламентът направи промени в закона и официално призна домашното насилие за престъпление. За убийство при домашно насилие наказанията са от 15 години затвор до доживотен такъв. Следене на интимен партньор в условията на тормоз се наказва с до 5 години лишаване от свобода, а закана за насилие - с до 6 години затвор.
Промените в закона пред сутрешния блок на Нова телевизия коментираха Диана Николова, жертва на домашно насилие, и юристът Елена Кръстева.
Всяко трето умишлено убийство е на жена в дома ѝ, а всяко 5-то заради ревност. Наблюдава се увеличение в броя на убийствата между 2016 г. и 2018 г., показват данни на статистиката. Всеки трети човек е ставал свидетел или познава някой, който страда или е бил малтретиран в дома си. Мъжете също по някога са жертва на домашно насилие.
"Превантивните мерки би трябвало да са повече – коментира пред сутрешния блок на Нова телевизия Диана Николова, която е жертва на домашно насилие. - Преди последствията би трябвало да има възпитание у дома още за малките момичета - какво означава насилието, как изглежда то, как може да се промени човекът, който обичаш след време. А за момчетата - какво може да се случи, ако не си сдържат нервите.
Искам да кажа на всички да не търпят. Това е много трудно решение и първите дни, след напускането на такъв човек, са най-сложни, но решението е за вас".
Според Елена Кръстева, координатор на Алианса за защита от насилие основано на пола, преди това юрист в Българския хелзински комитет, са необходими редица превантивни мерки като обучения, психологическа работа с жертви на насилие, особено с децата, за да не възприемат те агресивно или пасивно поведение.
Според Кръстева е позитивна и промяната в закона, при която потърпевшите лица дори не е необходимо да подават жалба, ако прокуратурата вече е установила нарушение, тъй като често пострадалите са манипулирани от посегателите си, след като са се оплакали.
"Има много случаи, в които полицията не взема мерки и не задържа извършителя, когато е нарушил заповедта за защита", добави още тя и изрази мнениe, че трябва да има регистър на извършителите и те да бъдат наблюдавани.