ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Първият и единствен космонавт в историята на Афганистан Абдул Ахад Моманд е починал на 67-годишна възраст в Германия, съобщи телевизия TOLO News.
Според информацията причината за смъртта е онкологично заболяване. Семейството на Моманд, който е живял в германския град Щутгарт, е потвърдило новината.
Абдул Ахад Моманд е роден през 1959 г. и получава военното си образование в Съветския съюз. Той завършва Краснодарското висше военно авиационно училище и Киевското висше военно авиационно училище, а през 1987 г. завършва и Военновъздушната академия "Юрий Гагарин". След космическия си полет продължава обучението си в Академията на Генералния щаб на въоръжените сили на СССР.
Моманд влиза в историята през 1988 г., когато участва в съветската програма "Интеркосмос" и афганистанската програма "Шамшад". На 29 август 1988 г. той излита към орбиталната станция "Мир" с космическия кораб Союз ТМ-6 заедно със съветските космонавти Владимир Ляхов и Валерий Поляков.
Мисията продължава до 7 септември 1988 г. По време на престоя си в космоса Моманд извършва наблюдения и заснемане на територията на Афганистан. На борда той взема със себе си националния флаг на Афганистан и екземпляр от Корана.
След успешното изпълнение на мисията Моманд е удостоен със званието Герой на Съветския съюз. Той получава и званието Герой на Демократична република Афганистан, както и ордена "Слънце на свободата".
След разпадането на просъветското правителство в Кабул космонавтът продължава професионалната си дейност в афганистанския филиал на Института за космически изследвания на Руската академия на науките.
През 2011 г. Русия го награждава и с медала "За заслуги в усвояването на космоса".
В последните години от живота си Моманд живее в Щутгарт.


