ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На 87-годишна възраст почина световноизвестният британски физиолог Робърт Едуардс, баща на "бебето в епруветка", съобщи Франс прес. Проф. Едуардс е издъхнал в съня си на 10 април 2013 година след продължително боледуване. Едуардс е отличен през 2010 година с Нобелова награда за физиология или медицина. Престижното отличие му е присъдено за приноса му в развитието на оплождането ин витро. Постиженията му в тази област са направили възможно лечението на безплодието - медицинско състояние, засягащо голяма част от човечеството. В началото на 50-те години на 20-и век Едуардс осъзнава, че оплождането ин витро може да бъде от полза за лечението на безплодието. Той работи систематично, за да осъществи целта си, откривайки важни принципи за човешкото оплождане и успява да извърши оплождане на човешки яйцеклетки в епруветки. Усилията му се увенчават с успех на 25 юли 1978 г., когато се ражда първото в света "бебе в епруветка". През следващите години Робърт Едуардс и сътрудниците му усъвършенстват технологията за оплождане ин витро и я споделят с колегите си по света. Приносът му представлява значимо събитие в развитието на съвременната медицина.
Робърт Едуардс започва работа през 1955. До 1968 г. той успява да разработи метод за оплождане на човешка яйцеклетка в лабораторни условия и започва да работи с Патрик Стептоу. Едуардс създава човешка култура, подходяща за процеса на оплождане, и ранна ембрионална култура. Стептоу използва лапароскопска техника за извличане на овоцити от пациентки с безплодие заради запушени тръби. Той и колегата му Патрик Стептоу, починал през 1988 г., проправят път срещу огромно несъгласие от страна на църквата и на медиите, под силния скептицизъм на научната общност. В резултат на усилията им са родени над 4 милиона бебета от родители, които иначе биха останали без свои деца.
С раждането на първото "бебе в епруветка" Луиз Браун през юли 1978 г. се появява нова област в медицината. Тъй като лекарите вече могат да инжектират един-единствен сперматозоид в яйцеклетка не само на жени с безплодие, но и мъже с безплодие вече могат да стават родители. С това постижение, наречено интрацитоплазмена сперматозоидна инжекция, дори мъжете със съвсем малко сперматозоиди могат да имат бебета.
Работата на проф. Едуардс поставя основата за предимплантационната генетична диагностика. Учените вече могат да изследват дали ембрионът има наследствено заболяване преди да го имплантират в майката.
Робърт Джефри Едуардс е роден през септември 1925 г. След като завършва гимназия в Манчестър, той учи в университетския колеж на Западен Уелс в Бангор, но скоро осъзнава, че го интересуват не толкова растенията, колкото възпроизвеждането на животните. Затова се прехвърля в катедрата по зоология. През 1951 г. получава бакалавърска степен. През 1962 г. колежът го прави доктор на науките.
След като работи една година в Калифорнийския технологичен институт, той е назначен за пет години в Националния институт за медицински изследвания в Лондон. След това учи в Института по генетика на животните към Единбургския университет и през 1955 г. защитава доктората си. През 1963 г. постъпва в университета на Кембридж.
През 1968 г. Едуардс слуша лекция на гинеколога Патрик Стептоу в Лондон. Той описва лапароскопията - хирургически метод, с който може да се стигне до яйчниците и да се вземат яйцеклетки, които да бъдат оплодени ин витро. Тяхното сътрудничество започва през 1968 г. Едуардс е съосновател на една от първите клиники за ин витро оплождане в света в Бурн хол, Кембридж, през 1980 г. През същата година се ражда "бебе в епруветка" и в САЩ. През 1990 г. броят им вече е 4000 в САЩ, а през 1998 г. той достига 28 500. През 2001 г. Робърт Едуардс получава награда "Ласкер" "за разработването на ин-витро оплождането". Робърт Едуардс е почетен професор на университета в Кембридж.