BG EN

Почина една от легендите на движението за граждански права на чернокожите в САЩ

Америка

Почина една от легендите на движението за граждански права на чернокожите в САЩ

19034
на 16.08.2015
Почина една от легендите на движението за граждански права на чернокожите в САЩ
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Известният американски борец за граждански права и срещу дискриминацията на чернокожите Джулиан Бонд почина на 75-годишна възраст, предаде Асошиейтед прес, цитирани от БТА.

препоръчано

Той дълги години оглавяваше Националната асоциация за съдействие за напредъка на цветнокожото население, наброяваща 500 000 членове. Бонд е една от легендарните фигури на движението за граждански права в САЩ през 60-те години и беше в челните редици на протестите, довели до приемането на ключови закони за гражданските права, променили коренно положението на чернокожите в Америка. През 2010 г. отказа да се кандидатира за нов мандат начело на асоциацията. Бил е член на щатския конгрес в щата Джорджия, професор в Американския университет във Вашингтон и в Университета на Вирджиния.

"С неговата кончина страната губи един от най-страстните и най-красноречиви гласове за каузата на справедливостта. Той се бореше не само за афро-американците, но за правата на всяка група, дори на всяка отделна личност, подложена на потискане и дискриминация , защото смяташе, че човещината е нещо важно за всички нас", каза един от най-близките му съратници Морис Дийс - един от основателите на друга правозащитна организация - Южния център за правна защита на бедните.
Бонд е починал след кратко заболяване във Форт Уолтън бийч във Флорида. Със съпругата си Памела Хороуиц, адвокат правозащитник, имат пет деца.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Кирил Добрев побесня след провокацията на Денков: Тези политически шарлатани довчера искаха да участват във властта, предлагаха министри и искаха постове (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Кирил Добрев побесня след провокацията на Денков: Тези политически шарлатани довчера искаха да участват във властта, предлагаха министри и искаха постове (ВИДЕО)
ново
Днес: 47
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК