Правителството на Венецуела вдигна ограниченията над ''X'', Starlink пусна безплатен интернет
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Венецуела изненадващо възстанови достъпа до социалната платформа ''X''(бившия Twitter) на милиардера Илон Мъск, предава Sky News.
Решението за премахване на строгите ограничения върху социалните медии идва като спешна мярка непосредствено след мощно и опустошително земетресение, разтърсило страната.
Достъпът до популярната платформа бе изцяло блокиран от август 2024 г. по силата на официален указ, подписан от тогавашния лидер Николас Мадуро, което остави гражданите без възможност за свободна комуникация в мрежата в продължение на близо 24 месеца.
Повратната точка за вдигане на цензурата се оказа съвместният натиск от страна на международната общност. Представители на Организацията на обединените нации (ООН) във Венецуела отправиха официален и спешен призив към местните власти за незабавно облекчаване на дигиталните ограничения. Според експертите на ООН, осигуряването на бърз и безпрепятствен достъп до информация в моменти на хуманитарно бедствие е от критично значение за спасяването на човешки животи и координирането на спасителните операции.
В отговор на кризата и промяната в държавната политика, сателитната компания ''Starlink'', която също е собственост на Илон Мъск, обяви, че ще предостави напълно безплатен интернет за всички свои потребители във Венецуела в рамките на следващия един месец.
Примерът беше последван и от основните местни телекомуникационни компании в страната. Те също започнаха да предлагат безплатни пакети за интернет, телевизия и телефонни услуги, за да помогнат на пострадалото население да поддържа постоянна връзка с близките си и да следи указанията за безопасност след бедствието.


