BG EN

Правителството одобри бюджетната процедура за 2017 година

Икономика

Правителството одобри бюджетната процедура за 2017 година

2595
на 27.01.2016
Правителството одобри бюджетната процедура за 2017 година
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Правителството прие решение за бюджетната процедура за 2017 г. в срока, определен със Закона за публичните финанси. По този начин се създава необходимата организация и координация между отделните разпоредители с бюджет в процеса на бюджетно планиране и съставяне на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. и на законопроекта на държавния бюджет за 2017 година.

препоръчано

В решението са включени етапите, сроковете, разпределението на отговорностите и изискванията към разпоредителите с бюджет по съставянето на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. и на проекта на държавния бюджет за 2017 година. Определят се основните правила, които следва да се спазват в рамките на бюджетния процес.

Базата за разработване и актуализиране на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. и за съставяне на законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2017 г. също са определени с решението. Бюджетната процедура е съобразена със сроковете по прилагането на механизмите и мерките, заложени в основните етапи на Европейския семестър за координация на икономическите политики през 2016 г. с цел по-тясна координация и управление на икономическите политики в Европейския съюз, укрепване на икономическото управление и осъществяване на наблюдение на макроикономическите дисбаланси.

За първи път с бюджетната процедура за 2017 г. се определят сроковете и отговорностите на изпълнителната власт във връзка с функциите на новосъздадения Фискален съвет в рамките на процеса по съставяне на бюджета. Новост е и включването на дейности във връзка с планиране на средствата, необходими за финансиране на дейностите за подготовката и провеждането на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 година.

Процедурата за 2017 г. е разделена на два основни етапа. В първия етап, през месец април 2016 г. Министерският съвет приема решение за одобряване на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. и актуализация на Стратегията за управление на държавния дълг и решение за приемане на стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2017 г. Във втория етап на процедурата Министерството на финансите следва да изготви проектите на данъчни закони, а в края на месец октомври 2016 г. Министерският съвет одобрява изготвените от министъра на финансите проекти на закон за държавния бюджет на Република България за 2017 г. и на актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г., която представлява мотиви към законопроекта.

В същия срок правителството одобрява и подготвения от управителя на Националната здравноосигурителна каса и внесен чрез министъра на здравеопазването в МС проект на закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2017 г., както и подготвения от управителя на Националния осигурителен институт и внесен чрез министъра на труда и социалната политика в МС проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г.

Спазването на бюджетната процедура създава условия за прозрачност и е елемент на доброто управление на публичните финанси. Тя обхваща всички бюджетни организации и юридически лица, контролирани от държавата и/или от общините, които не са част от консолидираната фискална програма, но попадат в обхвата на сектор „Държавно управление“. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите
ПИК TV x
Виктор Димчев С ЕКШЪН АНАЛИЗ за ПИК TV: ГЕРБ и ДПС-Ново начало ще бъдат значим фактор и при следващи избори. ППДБ ще трябва да работят с тях (ВИДЕО) Виктор Димчев С ЕКШЪН АНАЛИЗ за ПИК TV: ГЕРБ и ДПС-Ново начало ще бъдат значим фактор и при следващи избори. ППДБ ще трябва да работят с тях (ВИДЕО)
ново
Днес: 73
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК