ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Комисията по правни въпроси към Народното събрание одобри Александър Андреев за председател на ЦИК. "Считам машинното гласуване за предизвикателство пред ЦИК, а не само към нейния председател", заяви той по време на изслушването.
Запитан от Хамид Хамид от ДПС за машинното гласуване и дали комисията разполага с ресурс за съхранение на машините, Андрее заяви, че не става дума само за финансов ресурс.
„Когато говорим за държаван политика имам предвид всички държавни органи, а именно като се тръгне от законодателната власт, през изпълнителната и всички органи на държавата, които имат функции в изпълнението на ИК по отношение на организационно-техническата подготовка. За да може да се създаде възможността да се проведе машинното гласуване, то трябва да има разписани правила. Това е моето лично мнение като член на ЦИК и по отношение на осъществяването на машинното гласуване. Не може в ИК да има три само текста, които да се отнасят за самото машинно гласуване без в тази връзка да бъдат ясно разписани правилата по отношение на това какви трябва да бъдат машините. И в обществото има дебат какви трябва да бъдат машините, но отделно от това как трябва да бъде проведено това машинно гласуване. Това е не само финансовият ресурс, но това е въпрос, който се отнася до съдбите на много хора. То изисква не само площ и пари, технически пероснал. Този технически персонал или персонал, който ще охранява тези машини, не може да бъде нает само за три месеца. Това означава доста сериозен ресурс в държавата. Т.е. редица други въпроси, които са свързани точно с логистичното обезпечаване на машинното гласуване. Не бих искал да обсъждам мотивите на предходния председател г-ж аСтоева, тъй като това е личен нейн акт, но считам това за едно предизвикателство пред ЦИК, а не към нейния председател само. ЦИК до момента винаги със своят авторитет и дейност е гарантирала изборният процес да бъде публичен и прозрачен, какъвто трябва да бъде, за да създадем доверие в държавните органи“, допълни още Андреев.
"Текстовете по отношение на машинното гласуване в Изборния кодекс са много малко и не разрешават допълнителна серия от въпроси, които ще стоят пред ЦИК", заяви още Андреев. Той благодари на НПО, което го предложи за председател на ЦИК и на ГЕРБ за номинацията и издигането на кандидатурата му за председател на ЦИК.
„Искам да благодаря и на колегите от ЦИК, които са тук до мен в този момент, когато се изслушва кандидатурата ми за председател на ЦИК. ЛИчно към всичко, което до момента беше казано, нямам какво да добавя в представянето, тъй като то е достатъчно подробно“, каза още Андреев.
По време на изслушването си Александър Андреев отговори и на въпроси на депутатите. В отговор на въпрос на Крум Зарков от БСП дали ЦИК ще се справи с новите правомощия, които й вменява Изборният кодекс и дали има представа, виждания и идеи колко машини ще се необходими,дали ще се закупуват и ли наемат.
„ЦИК като правоприлагащ орган е призвана да изпълни законът, какъвто е. Разбира се, в него един от основните въпроси, които към момента стои, това е машинното гласуване, като форма на гласуване на избирателите в предстоящите избори. В този въпрос има редица допълнения, които би следвало да бъдат разгледани", заяви Андреев.
По думите му, за да може ЦИК да изпълни своите задължения, включително осъществяването на машинното гласуване ,трябва да бъде поставена в положението да го направи. Това се изисква да се отговори на редица въпроси, които ЦИК в своят анализ за предходните избори през 2019 г. доста подробно разви, защото тук не е въпросът дали да има машинно гласуване или да няма, а как да бъде осъществено машинното гласуване.
"Машинното гласуване е различна форма на гласуване, извън тази, която е в основният обем на Изборният кодекс, където имаме уредба подробна на гласуването с хартиени бюлетини. Текстовете по отношение на машинното гласуване са много малко и те не разрешават една допълнителна серия от въпроси, които ще стоят пред ЦИК, като орган, който е натоварен по силата на ИК с произвеждането на изборите. Те не могат да бъдат решени само от ЦИК. Това са въпросите, свързани с придобиването на машините, тяхното складиране, обслужване, сертифициране, одитиране, тяхното транспортиране", каза още Андреев.
Той допълни, че следователно машинният вот изисква не само придобиваме машините, а трябва да отговорим на всички останали въпроси – къде ще бъдат складирани, как ще бъдат обслужвани, по какъв начин ще бъдат транспортирани, съхранявани, охранявани.
"Въпроси, които трябва да намерят отговор в една подробна уредба в Изборния кодекс. Това трябва да бъде държавна политика, така както ЦИК до момента го е заявявала. Надявам се, че тези въпроси ще намерят своят отговор, тъй като тези въпроси трябва да позволят на ЦИК да произведе машинното гласуване на предстоящите избори“, заяви още Андреев.