Правният елит на България: Президентът Радев трябва да подпише указа за Гешев – иначе нарушава Конституцията и следва импийчмънт

Темида

Правният елит на България: Президентът Радев трябва да подпише указа за Гешев – иначе нарушава Конституцията и следва импийчмънт

147115
на 23.11.2019
Правният елит на България: Президентът Радев трябва да подпише указа за Гешев – иначе нарушава Конституцията и следва импийчмънт
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Вече 10 дни президентът Румен Радев не изпълнява задълженията си по Конституция да подпише указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор, след като той бе повторно избран с абсолютно мнозинство от ВСС – единственият легитимен орган, имащ право да избира тримата големи в държавата.

препоръчано

Защо за Радев гласовете на 20 от членовете на висшия кадрови орган нямат никакво значение и той продължава да бави неизбежното подписване на указа и да хвърля държавата в хаос?

През последните дни едни от най-големите юридически капацитети на България изразиха своето категорично мнение по казуса, като всички са обединени в едно – Румен Радев е длъжен да подпише указа, а ако реши да даде процедурата за избиране на нов главен прокурор на Конституциянния съд и откаже да подпише, го очаква автоматично импийчмънт, тъй като с това с действие той ще наруши Конституцията на България.

Ето какво казват най-уважаваните и изтъкнати юристи по този въпрос:

Проф. Никола Филчев - Главен прокурор на България от 18 февруари 1999 до 2006. Преди това е последователно съдия във Върховния съд (сега Върховен касационен съд) – наказателна колегия (от януари 1991). До 2016 г. е ръководител на катедра „Наказателноправни науки“ в Юридическия факултет при УНСС:

Новият главен прокурор се казва Иван Гешев. Така е след последното решение на Висшия съдебен съвет отпреди няколко дни.  Член 173 ал. 13 от Закона за съдебната власт ясно казва, че нова процедура отначало започва, само ако Висшият съдебен съвет не направи повторно предложение за същия кандидат. има тълкувания на Конституционния съд по решение 2 от 2002 г., което аз предизвиках, и там КС казва, че „при повторно предложение президентът действа в условията на обвързана компетентност, което означава, че той не разполага с избор и не може да прави преценка“. Край на цитата. Следователно това е длъжен да направи президентът на Република България и аз съм сигурен, че той ще го направи.

Висшият съдебен съвет е длъжен да действа незабавно. Щом като ВСС е длъжен да действа незабавно, следователно и президентът е длъжен да действа незабавно. Ако не действа в срок или откаже да подпише указа, директно се отива на процедура по отстраняването му – импийчмънт.

Проф. Огнян Герджиков – юрист, политик, председател на 39-ото Народно събрание (2001 – 2005), професор в Софийския университет „Св. Климент Охридски:

Това, което би трябвало да направи, е да подпише указа. Длъжен е да го направи. Не може за втори път да върне указа. Да, първият път не го подписа. Има това право, нормално е. И не е прецедент. Случвало се е два пъти вече. Няма място за сезиране. Законът е ясен и в случая няма нарушение на Конституцията, за да се иска каквото и да е тълкуване. Освен това няма как и конституцинните съдии да вземат друго решение.

Проф. Георги Близнашки - учен, юрист и политик:

Ще наруши Конституцията, а нарушаването на Конституцията, наред с държавната измяна, е най-висшето политическо престъпление, за което може да се открие процедура за импийчмънт.

Ако бъде отстранен от длъжност, може да се стигне до наказателна отговорност, но това са гранични хипотези и не си заслужава да ги обсъждаме.  Президентът трябва да изпълни своя дълг като подпише указа за назначаване на главния прокурор.

Георги Марков – бивш конституционен съдия:

Няма никакъв начин да не издаде указ, понеже е в хипотезата на обвързана компетентност.

След като ВСС повторно издигна г-н Гешев и то с внушително мнозинство, президентът няма как да не издаде указ. В противен случай рискува да наруши Конституцията, и то тежко и ще му бъде искан импийчмънт!

Проф. Атанас Семов - юрист, университетски преподавател и конституционен съдия:

Темата има политически измерения. Не би било редно да се ангажирам с какъвто и да било коментар от името на Конституционния съд. Това, в което съм убеден е, че по който и въпрос да бъде сезиран Конституционният съд, той се произнася в разумен срок.

Боян Магдалинчев – представляващ ВСС:

Президентът може да сезира Конституционния съд, той е един от субектите, който може да го прави. По тази процедура обаче трябва да подпише указ, а след това може да иска тълкувания. Така е и в Конституцията - при повторно направено предложение за същия кандидат, президентът издава указ. Според мен, нещата не са за тълкуване.

Даниел Вълчев – Декан на юридическия факултет в СУ:

Процедурата е спазена, демокрацията е такава - може и да ни харесва, може и да не ни харесва, това е демокрацията. Ние онзи ден избрахме ректор на Софийския университет, кандидатът беше само един. Това не означава, че утре ще тръгнат да го свалят.

Борислав Цеков - юрист – доктор по конституционно право в Института за държавата и правото при Българската академия на науките, университетски преподавател, председател на Института за модерна политика:

Президентът няма друга алтернатива освен да подпише указа. Той не може да откаже подписването под предлог, че търси тълкуване от Конституционния съд. Ако президентът реши, след като подпише указа, защото той няма друг избор и всички друго би било противоконституционно, да търси тълкуване, много е вероятно Конституционният съд да не допусне това питане и това ще бъде един удар във въздуха.

Ясен Тодоров –  бивш председател на етичната комисия на ВСС:

Румен Радев действа в условията на обвързана компетентност и трябва да подпише указа. Няма срок, но трябва да го направи в такова време, че да не попречи на работата на прокуратурата. Няма за какво Румен Радев да изпрати избора на главен прокурор на Конституционния съд. Изборът на Иван Гешев в никакъв случай не беше предизвестен, въпреки че беше единствен кандидат. Той трябваше да спечели гласовете и поне на шестима души от съдийската колегия.

Данаил Кирилов  - министър на правосъдието:

Президентът не би следвало необосновано да забавя указа за главен прокурор. Указите по принцип се подписват от 3 до 5 дни, така се подписват за посланици и за награждавания. Срокът би би сигнал за отношението на президента към конституционните норми, а и отношение към конкретния избор. Не мисля, че президентът ще постъпи по едни такъв начин. Смятам, че и съветниците му са достатъчно добросъвестни и респектирани от законовите правни норми.

Маргарита Попова - филолог, юрист, дългогодишен преподавател и висш прокурор, министър и 5-ти вицепрезидент на България:

Президентът, посъветван законосъобразно от неговите секретари и юридически сътрудници, до 15 дни ще подпише указа, защото няма друга възможност. Когато предложението му бъде изпратено, той е длъжен да подпише указа. Срокът за произнасяне е 7 или 15 дни.

Всичко е казано в Конституцията, само трябва да умееш да четеш. Той не може да пита по въпроси, касаещи организацията и работата на ВСС. Да не му възлагаме задачи, които Конституцията не му е възложила. Българският президент е длъжен да подпише указа, без значение дали на някого не му харесва. Максималният срок е 15 дни. Няма друга държава, в която процедурата за избор на главен прокурор да е толкова продължителна и интензивна

След като всички юридически капацитети в страната казват едно и също и са категорични по отношение на процедурата и указа, с кой тогава се съветва Румен Радев и защо отказва да спазва Конституцията, както се е заклел като президент?

Румен Радев трябва да отговоря на този въпрос пред българския народ. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 12
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК