ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Амнести Интернешънъл“, „Хюман Райтс Уоч“ и още 15 правозащитни организации обявиха, че медийната свобода във Франция е под заплаха, след като френската разузнавателна агенция привика на разпит трима журналисти заради разкрития за употребата на френско оръжие от Саудитска Арабия в Йемен, съобщават световните агенции, цитирани от БНР.
Жофре Ливолси и Матиас Дестал от новинарския сайт „Дисклоз“ и Беноа Коломба от „Радио Франс“ са призовани да дадат обяснения утре и вдругиден заради публикуването на секретен доклад на военното разузнаване на Франция, в който се съдържат подробности за френските танкове, артилерия и бойни кораби в Йемен.
Публикацията от 15 април постави в неловко положение френските власти, които винаги са твърдели, че сделките за милиарди долари с интервентите в йеменската война са само за отбранителни цели.
Информацията, изнесена от тримата журналисти е от „съществен интерес на обществеността“, подчертават правозащитниците. В позицията им се съдържа призив към френските власти да „прекратят сплашването на медиите и да зачитат поверителността на източниците“.


