ПРАЗНИК: Велика събота е - християните правят това в очакване на най-голямото чудо, а две любими имена черпят за имен ден
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. На Велика събота Църквата възпоменава телесното погребение на Иисуса Христа и слизането Му в ада. По обичая на юдеите Йосиф Ариматейски и Никодим, снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в платове с благовония и го положили в новия каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалче от Голгота.
Първосвещениците и фарисеите знаели, че Иисус Христос е предрекъл възкресението Си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат Тялото на Иисуса, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.
Църквата прославя Велика събота като най-благословения седми ден, защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв Човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете. Положен вече в гроба, Духът на Иисуса е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново за нас райските двери. Това ще се случи в неделята, наречена с най-краткото име - Великден.
В края на литургията сутринта, се благославят хлябът и виното, а в много храмове се освещават и козунаците и яйцата.
Всяка година на Велика събота на Божи гроб от небето пада Благодатният огън. Тайнството остава неразгадано и за милиони вярващи по целия свят огънят е небесно чудо.
Подготовката за слизането на огъня започва в събота сутрин. Винаги параклисът Божи гроб внимателно се проверява за запалителни средства, за да изчезне всяко съмнение, че чудото е плод на човешка ръка. Огледът правят представители на мюсюлманската общност в Ерусалим. След това вратите се запечатват с голяма пита пчелен восък. Подпечатват го духовници от католическата, арменската и коптската църква, които имат параклиси в големия храм при Божи гроб. Това е знак, че всички кандила в параклиса са изгасени.
Най-ранните сведения за Благодатния огън са от втория век след Христа. По стара традиция единствените, които могат да получат небесния огън, са православните и те го предават на другите християнски вероизповедания. В първите минути след слизането, огънят не може да се изгаси. Може да се пипне с ръка, защото не пари.
Според старо поверие, ако благодатният огън не слезе на Велика събота, това ще е последният ден на човечеството. Храмът на Божи гроб ще бъде разрушен и ще настъпи Второто пришествие.
2. Свети мъченик Виктор Никомидийски - той е живял през 2 век. По това време в Римската империя управлявал Марк Аврелий. Той накарал всички войници да дадат в жертва по едно животно.
Вярата в Христос не му позволила да стори това и той отказал да се подчини.
Тогава той бил измъчван жестоко, за да се прекърши неговият дух и вяра. Виктор обаче не се предал. Християнството му помогнало да премине през всички изпитания, на които го подложили, при това невредим.Управляващите загубили битката с него, което ги вбесило. Затова на 18 април в Дамаск той бил обезглавен.
ИМЕН ДЕН ДНЕС ПРАЗНУВАТ ДВЕ ОТ РАЗПРОСТРАНЕНИТЕ У НАС ИМЕНА: Виктор и Виктория
3. Преподобни Йоан - бил ученик на св. Григорий Декаполит и събрат и сътрудник на св. Йосиф Песнописец. Той приел монашеско пострижение твърде млад и израстнал под непосредственото духовно ръководство на своя учител. Отличавал се с голямо смирение и послушание. Бил убеден защинтик на православното учение и смел борец срещу иконоборческата ерес.
Когато император Лъв Арменец предприел гонение срещу почитателите на светите икони, преподобни Йоан бил подложен на жестоки мъчения заедно с учителя си Григорий и със св. Йосиф Песнописец. След смъртта на св. Григорий преподобни Йоан станал игумен на основания от него манастир в Цариград. Като такъв той удвоил монашеските си подвизи и се грижел не само за своето спасение, но и за спасението на всички братя.
Поминал се около 820 година. Свети Йосиф Песнописец го погребал близо до гроба на учителя му св. Григорий Декаполит.