ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вече половин месец в парламента се водят преговори на тъмно за съставяне на редовен кабинет. От 16 декември, когато беше първата среща между представителите на ГЕРБ и "Демократична България", до днес няма нито едно официално изявление за напредъка, за разминаванията, за поставените червени линии.
Повече от половин месец обществото е в тотално неведение какви са шансовете за редовно правителство. Анализатори хвърлят боб, правят заключения от разпространените от ГЕРБ снимки, но никой не смее с категоричност да посочи ще види ли българското общество най-накрая бял дим. И ако да - с цената на какво ще го види.
Отдавна не е било такова затишие в българската политика. А както гласи популярното клише - затиешие има преди буря. Дори при забавните преговори в столичен мол, инициирани от "Продължаваме промяната" през 2021 г., се знаеше повече. Факт е, че тогава срещите на закрито дадоха резултат и се сформира правителство. Но също така е факт, че това правителство претърпя пълен крах и се сгромоляса само за няколко месеца. Може би защото, когато нещо не е договорено и обещано публично, то въобще не е договорено и обещано.
Какво знаем дотук за преговорите между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН?
Цялата информация за темите и хода на срещите се предоставя единствено от ГЕРБ. В края на декември бяха оповестени разговори по сектори - енергетика, вътрешна сигурност, бюджет, образование, социална политика, здравеопазване, култура, регионално развитие, отбрана и външна политика. За всеки от секторите бяха маркирани основните теми, обсъдени предимно между ГЕРБ и ДБ. И с това се изчерпа информацията.
Вчера официалното съобщение гласеше, че са обсъдени предложения, включващи "дефиниране на приоритетите пред управлението и механизми за вземане на решения от бъдещото управленско мнозинство". Както и че споразумението трябва да дава "ясна представа за характера на управлението и водещите политики, както и гаранции за реформа в правосъдието и борба с корупцията".
Какви гаранции, какви реформи, как ще се случва тази борба с корупцията, не става ясно.
Така написано съобщението, че са обсъждани механизми за вземане на решения от БЪДЕЩОТО управляващо мнозинство, като че ли подсказва, че е въпрос на време ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН да се разберат за кабинет. Но с цената на какво?
Макар и вече да се говори за бъдещо управленско мнозинство, то съвсем не изглежда да бъде стабилно.
От една страна е "Демократична България", чиито симпатизанти едва ли ще са щастливи от участие в коалиция с ГЕРБ и БСП. С първите има непреодолима омраза, а с вторите идеологически противоречия, по-скоро идеологическа пропаст.
От втора страна е БСП, която иска да е конструктивна и да участва в управление, но това управление ще е с партия, с която Конгресът е забранил да се коалира - ГЕРБ. Как двете формации ще се разберат за социалната политика на кабинета - едва ли някой може да каже.
От трета страна е ГЕРБ, която също прие на най-висшия си партиен форум, че не може да се коалира с БСП. Партията има срещу себе си и "Демократична България", която съществува в политиката благодарение на антиГЕРБ реториката си.
И разбира се, в "бъдещото" управленско мнозинство ще участва и "Има такъв народ" на Слави Трифонов. Партия, която веднъж отказа да направи свое правителство, втори път свали кабинета на Кирил Петков, а сега е готова отново да го играе четвъртия клатещ се крак на маса.
В съобщенията до медиите не се казва нищо по може би най-важния въпрос - какъв ще е съставът на правителството. Кой ще е премиерът? От ГЕРБ ли ще е? Ако е външна фигура, защо не присъства на преговорите?
Въпросите около евентуалния кабинет са много, а преговорите на тъмно единствено ги увеличават. Малко успокоение може да бъде подготвяното коалиционно споразумение. В него би трябвало с най-малки подробности да се опишат всички договорки между страните, в противен случай хоризонтът на това правителство ще бъде много кратък.