ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът Георги Първанов (2002-2012) , служебният министър на културата Найден Тодоров, конституционният съдия проф. д.ю. н. Атанас Семов, проф. Стоян Денчев, японският посланик у нас Хисаши Мичигами, художници и артисти бяха сред гостите на вернисажа на Вежди Рашидов в сряда вечер. Големият скулптор представи най-новите си акварели, вдъхновени от красотата на японската вишна, в изисканата си галерия „Vejdi“.
Въпреки пороя, който се изля над София в сряда следобед, салонът се препълни с почитатели на изкуството на Рашидов. Той представи 28 малки и 6 големи изящни акварела, рисувани през последните седмици, които предизвикаха възхитата на ценителите.
"Аз съм човек на словото. Какво казва изкуството без думи – изумен съм колко много Япония разказва с четката си Вежди Рашидов. Колко благороден творец е Вежди", каза Атанас Семов и допълни: "След този днешен порой на "японските вишни" на Вежди ще им върви по вода".
Георги Първанов сподели, че е на вернисажа заради отдавнашното си приятелство с Рашидов. „Вежди винаги може да ни изненада. Както направи и тази вечер с изложбата "Японска вишна".
Авторът подари на посланик Мичигами луксозната книгата "Вежди", която побира му целия му живот и творчество и му показа страниците, посветени на половингодишния му престой в Япония, където е ваял скулптури през 90-те години на миналия век. Любопитен факт е, че творба на Рашидов е част от колекцията на император Акихито. Негови произведения са изложени в известни японски музеи като "Стасис" в Отару и "Маннцу Хачоджи" в Токио. Скулпторът е носител на престижната японска награда за изкуство "Юнекура".
„Акварелът е трудна техника, много художници я избягват, защото да рисуваш с боя е все едно да контролираш стихията. Но това е и една благодарна техника – тя дава много възможности с богатствата на цвета, акварелът е магия от сливането на цвета с водата“, споделя Вежди Рашидов.
Дни преди вернисажа картините на скулптора пръв видя световноизвестният цигулар Марио Хосен, на когото Вежди подари един от акварелите си.
Акварелът винаги е бил голямата страст на Рашидов. Някога първото му участие в Парижкия есенен салон като млад автор е именно с акварели. В последните няколко години Вежди се отдаде отново на тази техника на „контролирането на стихията“. „Аз се отдадох отново на акварела – той стана част от мен и от моите нощи. Какво прекрасно забавление е да усещаш удоволствието от свободата на израза“, сподели художникът. А японската вишна, която расте в двора на къщата му, всяка пролет му носи ново и ново вдъхновение.