Президентът на Сърбия не отхвърли варианта за признаване на Косово, но...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът на Сърбия Александър Вучич не изключва възможността за евентуално признаване на независимостта на Косово, но посочи, че Белград би трябвало да получи нещо в замяна, информира македонското електронно издание МКД, цитирано от „Фокус”.
„Преди всичко трябва да постигнем компромис - каза Вучич в интервю за италианската агенция АНСА преди посещението на италианския премиер Джузепе Конти в Сърбия, което започва утре. - Не можем да признаем Косово, а нищо да не получим от другата страна ".
По негово мнение въпросът за промяна на границите е спорен.
"За разлика от косовските лидери, които всеки ден лъжат своите граждани с нереалистични обещания, че Прищина ще получи всичко, а Белград нищо, мое задължение е да обясня на сърбите какво значение има един компромис с Прищина. Той не е поражение, а победа. Победа за бъдещето на Сърбия ", посочва Вучич.
Сръбският президент е отрекъл да е имал тайни срещи с президента на Косово Хашим Тачи, както твърдят някои сръбски медии. Като "чисти лъжи" е определил твърденията, че има проект за окончателно споразумение между Белград и Прищина. Той е повторил няколко пъти, че Белград няма да продължи диалога с Прищина, докато косовските власти не отменят митата за вноса от Сърбия и Босна и Херцеговина.
"Ще е катастрофа, ако не постигнем компромис за Косово. Въпреки всичко, макар че изглежда трудно, понякога и невъзможно, но сме решени да го постигнем. Сигурен съм, че можем да стигнем до решение с помощта на нашите европейски приятели и подкрепата на Русия, Америка, Китай и други страни ", е казал сръбският президент за италианската телеграфна агенция.
Той е изтъкнал внимателния и отговорен подход на Белград, който не е отговорил на "максималистичните и провокативни" мерки на Прищина, за да не се застрашат мира и стабилността в региона. Сръбският лидер е оценил посредническата роля на ръководителката на европейската дипломация Федерика Могерини, за разлика от Прищина. А тя е изключително важна за Брюксел.