Премиерът Стоилов белил ябълка, докато Фердинанд чете тронното си слово

Едно време...

Премиерът Стоилов белил ябълка, докато Фердинанд чете тронното си слово

32531
на 19.06.2015
Премиерът Стоилов белил ябълка, докато  Фердинанд чете тронното си слово

Последвайте ни в Google News Showcase

На един от официалните приеми в двореца през 1899 година цар Фердинанд влиза в залата, подминава всички министри, без да ги поздрави, и подава ръка само на министър-председателя Константин Стоилов. През дългото си царуване Фердинанд често демонстрира презрението си към министрите, които и да са те, но малцина са премиерите, които са му отвръщали със същото. Един от тях е консерваторът Константин Стоилов.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

След случката с обидното поведение на Фердинанд Стоилов „връща жеста”. Няколко дни след приема монархът влиза в Народното събрание, за да произнесе тронното си слово. Малко след като Фердинанд започва да чете речта си пред депутатите и министрите, министър-председателят вади ябълка и започва да я бели демонстративно. Това е краят на дългогодишното сътрудничество между Стоилов и Фердинанд. Няколко дни след тронното слово премиерът подава оставка.

Константин Стоилов е един от най-интелигентните и подготвени български политици и премиери. Двукратният министър-председател влиза в политиката в съвсем ранна възраст като секретар и началник на политическия кабинет на княз Александър Батенберг. Още след Освобождението, ненавършил трийсет години, той се откроява сред лидерите на Консервативната партия. Завършил „Робърт колеж” в Цариград и право в Хайделберг, през 1877 година Стоилов защитава докторантура по юридически науки в Германия. Стоилов не е революционер и трудно някой от съвременниците му може да си го представи с пушка или пистолет в ръка. Това обаче не значи, че бъдещият премиер не е полезен на народа си още преди Освобождението. Докато учи в Цариград, младият Стоилов се откроява от съучениците си с една постъпка. По традиция в началото на всяка учебна година учениците от последния клас произнасят слово по свободно избрана тема. На откриването на учебната година в „Робърт колеж”, където учи елитът на Османска империя, по традиция присъстват посланиците на Великите сили и видни османски и чужди политици. За своя тема Константин Стоилов избира „Мълчанието на историята върху българския народ". Словото на даровития оратор смайва присъстващите и това е основната причина дързостта му да остане ненаказана.

Веднага след Освобождението Стоилов се връща в България и за кратко работи като съдия в Пловдив. Малко по-късно оглавява политическия кабинет на княз Александър, а междувременно влиза в състава на няколко правителства. Въпреки че е сред най-верните хора на княза, Стоилов държи да отбие военната си служба и го прави през 1881 година. Това е причината по време на Сръбско-българската война да бъде мобилизиран и да участва в нея като командващ взвод.

Отношенията му с Фердинанд започват още преди монархът да бъде провъзгласен за такъв. Константин Стоилов е част от българската делегация, която след абдикацията на княз Батенберг е натоварена с мисията да издири сред европейските кралски дворове подходящ кандидат за българския престол. Въпреки че е сред първите българи, запознали се с Фердинанд, Стоилов никога не успява да се сближи с него. След като мисията по намирането на нов княз завършва успешно, Стоилов е избран за министър в правителствата на Петко Каравелов и Васил Радославов, а през 1888 година оглавява министерството на правосъдието в правителството на Стефан Стамболов. Доброто сътрудничество между двамата държавници, чиито характери са коренно различни, не продължава дълго. Няколко месеца след като поема министерския пост при Стамболов, Стоилов подава оставка и минава в опозиция. Причината е главно невъздържаният характер на Стамболов и склонността му към налагане на авторитарно управление.

Докато е в опозиция, Стоилов сключва брак с дъщерята на един от най-едрите български капиталисти Христо Тъпчилещов - Христина. По това време политикът е на трийсет и пет години – доста сериозна възраст за женене по тогавашните разбирания. Венчалният обряд е извършен от самия Екзарх Йосиф. След това Стоилов става щастлив баща на четирима синове и една дъщеря.

Веднага след падането на Стамболов през 1894 година Константин Стоилов оглавява новото правителство, което е натоварено с провеждането на изборите. На тези избори консерваторът се явява като лидер на новосъздадената Народна партия, която печели пълно мнозинство. Така спокойният и прагматичен Стоилов заменя на премиерския пост буйния и емоционален Стамболов и управлява в духа на свободата и демокрацията цели пет години. При неговото управление България отбелязала силен икономически подем и са направени първите стъпки за индустриализация на страната. След като подава оставката си през 1899 година, Стоилов остава в политиката, но за кратко. През 1901 година, когато е само на четирийсет и осем години, бившият премиер е застигнат от смъртта. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
ПИК TV: Пеевски: Няма да имаме диалог с ППДБ, ако се докаже връзката им с контрабандата в митниците и с пудел, влачещ пачки (ВИДЕО) ПИК TV: Пеевски: Няма да имаме диалог с ППДБ, ако се докаже връзката им с контрабандата в митниците и с пудел, влачещ пачки (ВИДЕО)
ново
Днес: 39
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК