ПРЕСЕЛЕНИЕ: Украинци се заселват по Черноморието, купуват имоти на килограм
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Украинци, уж бягащи от военните действия с Русия, си правят квартали по нашето Черноморие. Чужденците масово искат оферти, купуват имоти на килограм и се заселват в Несебър, Созопол, Слънчев бряг, както и в Балчик и Златни пясъци.
Интересът надува цените на жилищата, като някои апартаменти минават половин милион евро, отбелязва "Телеграф“.
Тази година се очаква да има интерес от украинци, които ще искат да останат дългосрочно да живеят в черноморските ни курорти, съобщи председателят на националното сдружение Недвижими имоти Добромир Ганев. Той допълни, че в последните две години пазарът се е движил предимно от българи. По думите му в момента интересът към имотите по морето е голям, което е довело и до поскъпване.
Основно купувачите са българи, които катализират пазара от 2021 година и 2022 година. Това е основата на броя сделки и ръста на цените, изтъкна експертът.
Несебър мина Бургас миналата година по обем сделки, подчерта Ганев. Той уточни, че най-желаните дестинации, където е и най-скъпо, са Несебър, Слънчев бряг, Лозенец, Созопол. По Северното Черноморие в челната класация са Балчик, Златни пясъци и Свети Константин, който се развива като жилищен район на Варна.
Според брокери в момента е засилен интересът към купуване на всякакви ваканционни имоти. Търсят се апартаменти не само по морето, а и в планинските ни курорти.
Ганев обясни, че най-горещите точки в зимните комплекси са Банско и Добринище. По-предпочитани локации за инвестиция в апартамент са летните курорти пред скиорските. В морските градове има по- голям обем сделки, каза още Ганев.
Хит в момента са жилищата по морето с по-малка квадратура. Търсят се имоти с една, максимум две спални, уточни Ганев. Брокери от Бургаско допълниха, че има голям интерес към жилища с тераси с изглед към морето. Агенти от Южното Черноморие разказаха, че в последните две години им е било най- трудно да продават имоти без балкон и гледка.
Експертите уточниха още, че българите са се активизирали на пазара на ваканционни имоти след пандемията и след 2021 г. цените са се увеличили драстично.