ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Генералният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард призова Германия да увеличи правителствените разходи за насърчаване на растежа, отбелязвайки, че сегашният търговски профицит на страната е прекалено голям, предава Bloomberg, цитиран от Фокус.
МВФ вижда „изключително основателни причини“ най-голямата европейска икономика да се възползва от бюджетния си излишък и да направи повече инвестиции в обществената инфраструктура, като пътища и железопътни линии, заяви Лагард, чрез съобщение в своя блог. Тя добави, че правителството не трябва да се страхува да влезе в дефицит.
Изпълнителният директор на МВФ също посъветва Германия да харчи повече за реформи, които биха позволили на жените да се върнат на работа, като например, да строи повече детски градини.
„Нашата гледна точка е, че по-високият растеж в дългосрочен план ще подобри просперитета, помагайки да се намалят негативите от застаряващото население“, заяви Лагард, отбелязвайки, че фискалното състояние на нацията е здравословно и нивата на публичния дълг падат бързо.
Лагард отново повтори позицията на „Фонда“, че сегашният търговски профицит на Германия е прекалено голям. В годишния си доклад за търговските дисбаланси, МВФ откри, че за 2016 година, Германия е с най-висока печалба, възлизаща на $289 милиарда. „Трябва да попитаме защо германските домакинства и компании спестяват толкова много и инвестират толкова малко и каква политика може да разреши този проблем“, заяви генералният директор на МВФ.
Сред критиците на германските печалби е и президентът на САЩ Доналд Тръмп, който се оплака от „огромната“ търговска печалба на Германия в обмена със САЩ, но все пак той остана по-резервиран в критиките си към Берлин, отколкото към Пекин.
Лагард приветства предварителното споразумение за формиране на правителство с Германската социалдемократическа партия (ГСДП), което канцлерът на Германия Ангела Меркел анонсира миналата седмица.
Подкрепата на Берлин за икономическите реформи в еврозоната е ключова, подчерта тя.