BG EN

Приключи война между либийски племена, пламнала заради своенравна маймуна

СВЕТЪТ ДНЕС

Приключи война между либийски племена, пламнала заради своенравна маймуна

7546
на 04.12.2016
Приключи война между либийски племена,  пламнала заради своенравна маймуна
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Враждуващите в южна Либия племена ауляд Сулейман и ал-каддафа подписаха споразумение за примирие, съобщи новинарският портал "Ал Уасат". 

препоръчано

Враждата между тях в град Себха, най-големият град в южна Либия, разположен на 750 км от Триполи, пламна в средата на ноември. Поводът за враждата е куриозен – маймуна на търговец от племето ал каддафа се нахвърлила върху минаващи край нея ученички от другото племе. В отговор представител на племето ауляд Сулейман убил трима представители на другото племе, а също самата маймуна. Така дребнавият инцидент прераснал в открита война, довела до гибелта на над 20 суши, плюс десетки ранени. 

В боевете двете страни използвали както стрелково оръжие, така и миномети, артилерия и тежка бойна техника, включително и танкове. За няколко дни животът в Себха бе парализиран - не работиха магазините, банките, учрежденията и училищата. И едва този вторник бе договорено споразумение за изтеглянето на техника и бойците на двете племена от заетите вече позиции. Въоръженията бяха предадени на полицията. 

На специална среща вчера двата клана подписаха примирие и обявиха за края на враждата. На срещата присъстваха старейшините от няколко либийски града. 

През последните години в Себха неведнъж имаше въоръжени сблъсквания между местните кланове. При това ауляд Сулейман влизаше в противоборство не само с племето ал каддафа, но и с другото племе тубу, които обитава югоизтока на Либия, но също и съседните Чад, Судан и Нигер. При тези вражди загинаха десетки хора. 

След убийството на Муамар Кадафи и при липсата на силна централна власт Либия стана арена на въоръжени сблъсъци както между силите, свалили Кадафи, така и между различни племена.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата неделя на декември: Девите да внимават с кого общуват, подводни камъни за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата неделя на декември: Девите да внимават с кого общуват, подводни камъни за Водолея
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 28
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК