Варненци се събират, за да коментират спорната ОВОС на мегагазопровода на "Газпром"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обществено обсъждане на доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) във връзка с изграждането на газопровода „Южен поток” ще се проведе във Варна, съобщиха организаторите му.
Обсъждането е започнало в 10.00 часа в общината на морската столица. Преди дни десетки варненци излязоха на протест срещу преминаването на „Южен поток” през Варна и плажа „Паша дере” южно от града.
Те написаха и отворено писмо до председателя на управителния съвет (УС) на руския енергиен монополист „Газпром” Алексей Милер, в което отправят 9 въпроса за щетите (Вижте в „Още по темата“ под този текст) от газопровода на българска територия. Засегнатите изтъкват също така, че край Варна „Южен поток” се „изгражда в две зони, защитени от „Натура 2000”.
По-опасното обаче според тях е, че по проект приемният терминал и компресорната станция (КС) на газопровода щели да бъдат построени край жилищните зони. „Само на около 2 км от последните къщи на жилищните зони на Варна“, добавят потърпевшите варненци.
Те също така питат защо Алексей Милер и проектантите на „Южен поток” „лъжат в документите си, че газопроводът и неговата КС ще се строят на 11 км от град Варна, а всъщност южните жилищни зони са само на около 1-2 км”.
Варненци се интересуват и дали ще бъдат предприети действия за преместване на приемния терминал и КС в по-слабо населен район, в който хората според доклада за ОВОС вече няма да рискуват „да бъдат изложени на инфразвуковото и нискочестотно облъчване“.
Варненци задават и въпроса разрешили ли са българските ресорни министерства и европейските институции тръбата на „Южен поток” да излиза на уникалния стар плаж „Паша дере” и горските терени, които са в защитени зони.
Сред острите въпроси е и този по какъв начин проектът е съгласуван с община Варна. „И с пряко засегнатите от строителството жители на Варна“, допълват още те.
Както е известно, строителството трябва да започне до края на 2013 г. (евентуално ноември или декември). Такъв срок е поставен от президента на Русия Владимир Путин на шефа на „Газпром“. Руският държавен глава също така иска газът за Европа по мегагазопровода да потече към Централна Европа през 2015 г. Очаква се до 2018 г. газопроводът да пренася максималното количество руско синьо гориво от 63 млрд. куб. м годишно.