BG EN

Продължава тенденцията за ръст на индекса на тържищните цени на храните

Животът днес

Продължава тенденцията за ръст на индекса на тържищните цени на храните

10885
на 21.09.2025
Продължава тенденцията за ръст на индекса на тържищните цени на храните
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Цените на повечето хранителни стоки, плодове и зеленчуци се повишават на борсите у нас тази седмица, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
 
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се покачва и тази седмица, като разликата е с 0,56 процента нагоре до 2,273 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,260 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 година.
При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, най-голямо поскъпване тази седмица се отчита при зрелия лук кромид - с 11,31 на сто до 1,23 лева за килограм. По-високи са също цените на зелето - с 5,15 на сто до 1,02 лева за килограм, картофите - с 3,98 на сто до 1,11 лева за килограм, зелените чушки - с 3,28 на сто нагоре до 1,97 лева за килограм, и морковите - с 3,09 на сто до 1,25 лева за килограм.
Обратно на тях, тиквичките поевтиняват най-драстично - със 7,94 на сто до 1,45 лева за килограм. По-ниски са също цените на червените чушки, които са с 3,3 на сто надолу до 2,20 лева за килограм, както и на краставиците - с 1,66 на сто до 2,37 лева за килограм. Разликата при доматите е минимална и те се търгуват по 2,07 лева за килограм, което е с 2,07 на сто надолу.
При плодовете по-скъпи са прасковите - с 3,54 на сто до 4,02 лева за килограм, и дините - с 2,56 на сто до 0,70 лева за килограм. По-евтини са гроздето - с 2,93 на сто до 2,90 лева за килограм, ябълките - с 2,12 на сто до 2,77 лева за килограм, лимоните - с 1,68 на сто до 4,40 лева за килограм.
Цената на кравето сирене скача с 1,99 на сто до 12,07 лева за килограм, а тази на кашкавала тип "Витоша" - с 0,79 на сто до 17,80 лева за килограм. Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) е с 1,27 на сто нагоре и се продава по 1,40 лева за кофичка от 400 гр., а прясното мляко - с 2,01 на сто до 2,28 лева за литър. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) е по-висока с 0,56 на сто и се предлага по 3,12 лева за брой.

Замразеното пилешко месо поскъпва с 1,08 на сто до 7,02 лева за килограм, а яйцата (размер М) - с 2,7 на сто до 0,38 лева за брой на едро.
Цената на ориза е с 0,68 на сто нагоре до 3,31 лева за килограм, докато тази на брашното тип 500 е с 0,84 на сто надолу до 1,47 лева за килограм. Олиото поскъпва тази седмица с 0,85 на сто до 3,25 на лева за литър, а захарта поевтинява с 2,04 на сто до 1,80 лева за килограм.
По-високи са цените на зрелия фасул - с 2,02 на сто до 4,29 лева за килограм, и лещата - с 0,23 на сто до 4,35 лева за килограм.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Психологът д-р Ирена Соколова с експертен анлиз - каква е психологията на тълпата и на поколението Джен Зи: Поколенията са наречени със съответните имена заради родителската безпомощност (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА) ГОРЕЩО В ПИК TV! Психологът д-р Ирена Соколова с експертен анлиз - каква е психологията на тълпата и на поколението "Джен Зи": Поколенията са наречени със съответните имена заради родителската безпомощност (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 51
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК