BG EN

Прокуратурата подпука Демерджиев: Проверяват дали има престъпление при ползването на данните от PNR - системата

АВТОРСКИ НОВИНИ

Прокуратурата подпука Демерджиев: Проверяват дали има престъпление при ползването на данните от PNR - системата

61542
преди 1 часа
Прокуратурата подпука Демерджиев: Проверяват дали има престъпление при ползването на данните от PNR - системата
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Прокуратурата започна проверка на изнесените от вътрешния министър Иван Демерджиев данни от PNR-системата за полети на български граждани. Това става по сигнал на депутати и граждани.

препоръчано

Сред тях е и подаденият вчера сигнал от депутата от ДПС Калин Стоянов до изпълняващия функциите главен прокурор и до ръководството на СГП. По думите му получената информация сочи, че през последните дни в МВР, ДАНС и ГДБОП се извършват действия по премахване на електронни данни и системни записи, които биха могли да имат отношение към разследването на предполагаемо неправомерно използване на информация от системата PNR.

В публикация в социалните мрежи Стоянов посочи, че е изпратил сигнала по електронен път от Страсбург, където е на работно посещение заедно с представители на парламентарната група на ДПС и провежда срещи с евродепутати и представители на различни политически семейства.

Ето какво съобщават от държавното обвинение в писмо до медиите:

Във връзка със засиления обществен интерес по повод множество постъпили в Софийска градска прокуратура (СГП) сигнали от народни представители, адвокати и граждани, съдържащи различни твърдения свързани с ползването на данни от резервационните записи на пътниците (PNR), СГП уведомява следното:

В изпълнение на законовите си задължения и на основание чл. 145 от Закона за съдебната власт Софийска градска прокуратура е разпоредила извършването на проверки за установяване на относимите факти и обстоятелства съобразно твърденията в сигналите. Всички действия се осъществяват при стриктно спазване на принципа на законност и в рамките на правомощията на прокуратурата, като СГП е длъжна да установи дали има
достатъчно данни за извършено престъпление, когато е сезирана с твърдения за такова.

Конкретни действия по проверка на основание чл. 145, ал. 1, т. 3 ЗСВ са възложени на Главна дирекция „Национална полиция“-МВР в изпълнение на разпоредбите на действащото българско законодателство и се провеждат в срока по чл. 145 ЗСВ.

Предстои да се извършат комплексни проверки, като се изпълнят дадените от СГП подробни указания. Резултатите следва да бъдат докладвани на СГП и събраните материали да бъдат анализирани от прокурора, за да се прецени дали има достатъчно данни за образуване на досъдебно производство и провеждане на разследване по реда на Наказателно процесуалния кодекс. СГП ще информира своевременно обществеността за резултатите от
извършените проверки.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Евродепутатът Танер Кабилов: ДПС защитава ценностите, традицията, културата и религиозни свободи (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Евродепутатът Танер Кабилов: ДПС защитава ценностите, традицията, културата и религиозни свободи (ВИДЕО)
ново
Днес: 61
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК