"Пролес инженеринг": Не може да има "алтернативно обществено обсъждане" на плана за управление на Национален план "Пирин"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Фирма "Пролес инженеринг" излезе със становище относно организирането и провеждането на "алтернативно обществено обсъждане" на плана за управление на Национален план (НП) "Пирин" от Коалиция "За да остане природа в България", финансирано по швейцарската програма "Прозрачни планини".
Ето какво гласи то:
По повод опита за подмяна на официално обявеното на 24.07.2015г. в гр. Банско Обществено обсъждане на проекта на План за управление на Национален парк „Пирин“ за периода 2014-2023“, „Пролес Инженеринг“ ООД като изпълнител на обществената поръчка Ви представя следното свое становище:
„Пролес Инженеринг“ ООД в качеството си на изпълнител на посочената обществена поръчка организира „Обществено обсъждане на Проект на Плана за управление на Национален парк „Пирин“ за периода 2014-2023 г.“ на 24.07.2015 г. (петък) от 10:00 часа в гр. Банско (читалище „Никола Вапцаров – 1894 г.“, площад „Никола Вапцаров“ № 1, Голям читалищен салон), където е и седалището на Дирекцията на НП „Пирин“.
С цел да бъдат информирани всички заинтересовани лица и да бъде осигурена максимална публичност и прозрачност на обявеното по установения ред обществено обсъждане, един месец предварително и по-точно на 23.06.2015г. „Пролес Инженеринг“ ООД, извърши следното:
Освен това „Пролес Инженеринг“ ООД обяви „Дни на отворените врати“ от 20 юли до 23 юли 2015г. за разясняване и отговори на въпроси на заинтересованите страни по следния график:
на 20 юли 2015г. – в гр. Разлог и гр. Банско;
на 21юли 2015г. – в гр. Добринище и гр. Гоце Делчев;
на 22 юли 2015г. – в гр. Сандански и с. Струмяни;
на 23 юли 2015г. – в гр. Кресна и гр. Симитли.
Предвид изброените действия от наша страна намираме, че опитът на Коалиция „За да остане природа в България“ да организира „алтернативно обществено обсъждане“ на Плана за управление на НП „Пирин“ е в разрез с всякакви етични и правни норми. Този техен акт не е изолиран случай, поради което заявяваме категорично, че Коалиция „За да остане природа в България“ се стреми за пореден път да осуети своевременното изпълнение на обществената поръчка и съответно приемането на новия План за управление на Национален парк „Пирин“ за периода 2014-2023.
Организираното „алтернативно обществено обсъждане“ на Плана за управление на НП „Пирин“ на 07.07.2015г. в гр. София е поредна провокация към „Пролес инженеринг“ ООД от отстранения участник в процедурата за възлагане на обществената поръчка с предмет „Разработване на план за управление на Национален парк „Пирин“ за периода 2014-2023“ - „Обединение Пирин - 2014“, в което основните съдружници са активисти и в Коалиция „За да остане природа в България“.
Със своите действия коалицията цели да заблуди обществеността, голяма част от която вероятно не знае, че не може да има „алтернатива“ на законно обявеното на 24.07.2015г. в гр. Банско Обществено обсъждане на проекта на План за управление на Национален парк „Пирин“ за периода 2014-2023“.
Смятаме, че участието на държавни институции, учреждения и техни служители в неправомерно организираното от Коалиция „За да остане природа в България“ „алтернативно обществено обсъждане“ на Плана за управление на НП „Пирин“ ще легитимира неуважението и незачитането на върховенството на закона и ще доведе до конфронтация и ненужни конфликти.
Настоящото Становище е изпратено до всички заинтересовани страни, вкл.държавната администрация, институти и НПО на 01.07.2015 г.


