ПростоКировците и Лените да внимават със "смокиновия лист" на "Дъблинския регламент" за Шенген

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ПростоКировците и Лените да внимават със "смокиновия лист" на "Дъблинския регламент" за Шенген. Анализ по темата прави политическият наблюдател Стефан Ташев на стената си във Фейсбук.
Ето какво пише той:
Фанфарите на "парапетаджиите" Лена и Киро по темата "Шенген" са силно преувеличени. И не професионални. Ако четем между редовете съобщението на Правителствената информационна служба, виждаме, че кабинетът "Денков" отрича да сме поели ангажимент за приемане обратно на мигранти от Сирия и Афганистан, но обяснява как ще спазваме "Дъблинският регламент", тоест същото, но казано по витиеват начин.
"Дъблинският регламент" ли е "смокиновият лист", зад който се крият поетите ангажименти? Бъдете сигурни, скоро ще научим. Няма как да се скрие това.
Съветвам, добронамерено, ПростоКировците и Лените да внимават с този "смокинов лист". Защото реално регламентът, казано най-просто връщането на мигранти от страни в ЕС, предимно в Западна Европа, към страни от ЕС, Източна Европа, в които са влезли нелегално, но са регистрирани, блокира и спря да работи още през 2014-2015 г., след призива на тогавашният германски канцлер Ангела Меркел за приеманото на милиони мигранти и техният поход от Балканите към Западна Европа, наречен свенливо "мигрантска криза".
През февруари тази година Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон казва пред журналисти следното: Важността на това Шенгенското пространство да функционира добре, като един от елементите на това добро функциониране, следва да е ефективното регистрирани на хората, които влизат на територията на ЕС.
"Загрижена съм от факта, че в Австрия например 75% от незаконните мигранти не са били регистрирани никъде, преди да се появят в Австрия. В Нидерландия пък делът на тези хора е 90%", изтъкна тя. Тогава откъде накъде Австрия и Нидерландия, а и на какво основание, искат ние да приемем обратно мигранти, които не са регистрирани у нас?????
През септември 2020 г. Европейската комисия предложи т.нар. ново "Споразумение за миграцията и даването на убежище". Това стана, след като през 2015 и 2016 г. стана ясно, че сегашната система, част от която е задължителното разпределяне на бежанци между страните членки, не работи.
Защо ние, българите, да изкупуваме чужди грехове и да сме боксовата круша на ЕС при спорове между различните държави? В продължение на години южните страни от ЕС, основно Италия, Испания, Малта и Гърция обвиняват останалите страни членки в липса на солидарност, тъй като много от тях отказват да приемат поне част от десетките хиляди мигранти, които пристигат в ЕС всяка година.
Къде сме ние в случая? И какви ангажименти, отвъд фанфарите, сме поели?