Проф. Александър Джеров пред ПИК за политическите скандали и първите 2 години от мандата на Радев: Хващат ги от улицата да решават съдбата на страната, с махленски похвати не става
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. Александър Джеров е един от най-знаковите политици от началото на прехода у нас. Той е председател на законодателната комисия и член на комисията по изработването на Конституцията във Великото НС. Оглавява законодателната комисия и в 36-то народно събрание. Заместник-председател е на 38-то НС.
Десет години е член на Венецианската комисия и представител на България в нея. 2 г. от тях е неин заместник-председател. Съучредител е на Нов български университет. Създател е на департамента по право в него. Почетен професор в НБУ. Носител е на орден "Стара планина" I степен. Съавтор е на Закона за конституционния съд. Автор на около 20 научни труда.
Потърсихме го за за коментар на напрегната политическа обстановка в у нас.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Тази седмица станаха 2 г. от началото на управлението на президента Румен Радев. Как ви се сториха те, проф. Джеров?
- На вашия въпрос ще отговоря с въпрос. Той свършил ли е нещо, освен да говори? За това ли е избран, само за да приказва? И когато трябва, и когато не трябва. Чудя се.
- Вие познавате първия демократично избран президент Желю Желев. Наблюдавате от първия ред смяната на държавните ни глави вече 30 г. Какви хора ни управляваха през тези години?
- Да, познавах много добре Желю Желев. Не е толкова лесно да се управлява тази държава и то в този исторически момент. Погледнете президентите на Франция, на САЩ - да не би да са идеални? Но въпреки недостатъците им, нашите не могат и да се сравнят с тях по никакъв начин. В западния свят има школи. Хората се учат как да управляват, как да правят политика. Нашите ги взимат от улицата и ги турят да решават съдбата на България.
- Страшно звучи. Каква е тази тенденция президентите ни да идват на поста неподготвени? Сякаш институцията е неделно училище. Кадри ли нямаме?
- Това е големият въпрос. Знаещите и можещите хора не се занимават с политика. Интелигенцията я няма. Аз отдавна казвам, че трябва да бъде създадена банка от умни хора. Партиите да ги използват и да ги сложат в ръководствата си. Дошло е време, когато противоборството между политическите сили трябва да спре в името на България.
- Но не го правят. Да не би да се страхуват от умните хора?
- Със сигурност. В началото на прехода ние работехме за единство на нацията. Искахме да се борим за България, а не за партиите. Сме сме се превърнали в партийна държава. В момента има една водеща политическа сила, когато народът е избрал съвсем легитимно - ГЕРБ. Защо непрекъснато опозицията стопира управляващите? Когато се опитат нещо да направят, веднага ги сритват. БСП така и не можа да осъзнае, че не бива да бъде опозиция напук. А тя в момента е точно такава.
- Кой беше най-добрият ни президент досега?
- Не, това не мога да кажа. А и не бива. Рано е още. Историята ще го покаже. Аз не съм човекът, който да раздава присъди.
- Говорите за политиката напук. Все повече се задълбочава напрежението между президента и премиера. Как ще се развие то? Никой не печели от него.
- За това ли е Румен Радев президент - за да води битка? Защо не си гледа това, което му е по Конституция? Президентът не бива да е критикар. А той се превърна в такъв. С махленски похвати политика не се прави.