Проф. Антоанета Христова: Бойко Борисов бе гарантирал устойчивост на България, сегашните управляващи са тотал-щета, Радев да се извини и да спре с политическото инженерство

Акценти

Проф. Антоанета Христова: Бойко Борисов бе гарантирал устойчивост на България, сегашните управляващи са тотал-щета, Радев да се извини и да спре с политическото инженерство

52834
на 05.05.2022
Проф. Антоанета Христова: Бойко Борисов бе гарантирал устойчивост на България, сегашните управляващи са тотал-щета, Радев да се извини и да спре с политическото инженерство
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Задава се тежка сесия на Народното събрание - оръжие за Украйна, червени линии, заплахи за напускане на коалицията. На терена се появиха и три нови партии. Според проф. Христова това е знак, че идват предсрочни избори. Тя смята, че трябва да има обединение срещу популизма, където „Продължаваме промяната“ е черешката на тортата. Проф. Христова апелира старите опитни партии БСП, ГЕРБ, СДС и ДПС да се вземат в ръце и да направят правителство на спасението, защото на нас ще ни се наложи в най-скоро време да ни спасяват.

препоръчано

"Не разглеждам премиера и правителството като натовско. Заявиха една позиция, но не е изпълнена със съдържание. Може да не се стигне до гласуване на решението за военна помощ, а може и нещо да му се случи по пътя на предложението имам предвид. Ето че самият Зеленски се притече на помощ на премиера и направи така, че формулировката да бъде много по-компромисна и да отвори вратичка на Корнелия Нинова. Но целият процес на начина, по който правим нещата у нас, е унизителен", коментира пред "Труд" Христова начина, по който вчера парламентът формулира оказването на военна помощ на Украйна.

Запитана за посещението на премиера Кирил Петков в Украйна, тя посочва, че това е бил абсолютно пиарски ход. "Това, което видя там, се вижда и по медиите. Не свързвам ходенето му с някаква ефективност. Молбата за ремонт на украинска военна техника в България можеше да бъде казана и по телефона, не е нужно да бъде казана на тет-а-тет среща със Зеленски. Или е имал да каже и поиска нещо, което не е за по телефона? Всичко е нарушение на мярата в постановката, няма смисъл и полза, няма целеполагане, няма съдържание и ефективност. Затова не свързвам посещението на премиера в Киев с решението за даване на военна помощ на Украйна. По-скоро го свързвам с натиск според мен от САЩ и опита да лавира между различните „натиски“ на други хора с други интереси, пред които е поел ангажимент още преди да стане министър-председател. Затова му е трудно в момента. Мога да кажа, че го разбирам, че не спи", казва професорът.

Христова смята, че въпреки някои анализи на база открити спорове, премиерът не се откъсва от опеката на президента. "По-скоро смятам, че президентът се откъсва от имиджа, който те рушат. Просто защото те са достатъчно неуспешни като формула и естествено тази неуспеваемост се приписва на този, който ги създаде. А президентът е един от бащите на промяната. Баща, и то много видим, ярък и последователен, краен и категоричен в тяхната подкрепа. И те си го търсеха много. Да не забравяме ДБ как клечаха да го молят да ги подкрепи, да не забравяме как той коментираше колко страхотен министър е Кирил Петков. Т. е. абсолютно всичко, което направи Радев за тях, показва, че той не подбра правилните хора и няма качества и способност да преценява капацитета и възможностите на хората", смята тя.

Радев не просто дължи извинение, а би трябвало изобщо повече да не се занимава с политическо инженерство. Обаче не е такъв човек да се извини и не е такъв човек да спре да се занимава с политическо инженерство, посочва още проф. Антоанета Христова.

Запитана за партията на Стефан Янев, тя изтъква, че е убедена, че това е проект на Румен Радев. "Но именно защото не иска да приписва неуспеха на ПП и да се прави аналогия с партията на Янев - неуспешен Кирил Петков - неуспешен Стефан Янев - Радев няма да окаже директна подкрепа на партията на бившия служебен премиер. Но това не значи, че логистично и по всякакъв друг начин няма да помага на тази партия", заявява експертът.

Възникването на три нови партии - на Янев - „Български възход“, на Мая Манолова - „Изправи се, България“ и на бивши хора от ИТН - „Развитие само за няколко седмици, тя коментира така: "Всички се готвят за предсрочни избори. Нишата на ляволибералните популистки партии се изпразни. По принцип тази ниша е лява, тъй като БСП не е във форма, подкрепата за ИТН спада, либералната ДБ с Христо Иванов също не смятам, че е в някаква кондиция, въпреки че те могат да си вземат някои гласоподаватели от ПП. Самата ПП смятам, че има много по-нисък резултат от този, който дават социологическите изследвания. Просто нишата е празна. Лявата либерална част от идеологическото пространство трябва да се запълни. Политиката не търпи празно. Затова се проявиха претенденти, които ще влязат точно в тази ниша".

В момента дясното в лицето на ГЕРБ-СДС е доста мобилизирано. От друга страна, като се замислим - кой е десен в момента? Имаме КОД (Консервативно обединение на десницата с лидер бившият здравен министър в кабинето „Борисов“ 2 д-р Петър Москов, б. р.). В перспектива се виждат едни доста бавни процеси на преминаване на структури от ДСБ към КОД. Ако трябва да кажа нещо за център-дясното пространство, моята препоръка е, че то трябва да осмисли единението си, посочва тя.

ДПС си има своето място, то не пречи, ако другите две играят достатъчно умно. В момента ДПС е една от разумните политически партии. Защото другите, особено левите либерали, напълно загубиха ориентирите си. ДПС се справя изключително професионално в ситуацията, в която се намира, и търси решения. Нещата вече ги виждам не като ляво-дясно, а като обединение на всички срещу популизма. Той е доказано опасното явление в целия свят. А в България не му обръщаме внимание, може би защото не го разбираме, че е опасно. Той импонира на либералното мислене, на това „щом го искам, значи мога“, импонира на това всички да сме равни, независимо от усилията и качествата, само заради свободната ни воля. Но в крайна сметка управление на популисти винаги е срив в държавата и високи нива на корупция, смята професорът.

Запитана кои са популистките партии в България, тя отговаря, че "Продължаваме промяната" са може би черешката на тортата, както и ИТН, макар че там съществува вътрешен конфликт. Има там хора, които изглежда по-скоро са представители на дясноконсервативното мислене, а в същото време им се налага да го играят не това, което са. Което е много трудно психологически и не им завиждам. Те нямат и перспектива вече, разочароваха избирателите си. ДБ са искрено леви либерали. Да не забравяме все пак, че по принцип е нормално една нова партия да се прояви като популистка, въпросът е много бързо да се изчисти от популизма. При ПП обаче няма такава перспектива, заяви тя.

На въпрос може ли да се очаква, че президентът Радев може да свали доверието си от правителството на Кирил Петков, Христова не смятам така.

Ще бъде дежа вю. Той самият няма да се чувства комфортно, въпреки че съм убедена, че много му се иска. Моята представа за решение е по-старите опитни партии - БСП, ГЕРБ, СДС и ДПС - да вземат да се съвземат и да се съберат за някакво правителство на спасението, тъй като на нас ще ни се наложи в най-скоро време да ни спасяват. Не знам БСП дали въобще е в състояние да стигне до такъв етап, на който да осмисли значението на правителство на спасението, доколко може да надскочи егото си Корнелия Нинова. Но в момента това е може би единственият изход. Другият вариант е голяма победа на ГЕРБ-СДС или нов лидер. Последното не изглежда достоверно, посочва тя.

Запитана за лидерството в България и дали има лидер у нас, Христова коментира: "Няма да е справедливо, ако не отбележим Бойко Борисов. Колко години той гарантира една устойчивост на България? И гарантира тактика на поведение в съответствие с нашето географско положение, с провокациите, които можем да имаме с това положение, той успя да стабилизира международните ни отношения, да направи живота малко по-предвидим. Показа, че външните сили могат и да се съобразяват с нас. В момента като оглеждам картината, тези които управляват, са „тотал щета“. Което означава, че трябва да търсим стабилните партии. БСП не е в състояние да поеме управлението, защото е вътрешно раздирана. Остава ГЕРБ, разбира се, ако не се появи някаква нова харизматична личност, която да обере пак доверието на българския народ."

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 16 май - Скорпионите са във върховата си форма, Водолеите да не се вживяват в личните си проблеми САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 16 май - Скорпионите са във върховата си форма, Водолеите да не се вживяват в личните си проблеми
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Борисов с първи думи за катастрофата с Кирил Петков (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Борисов с първи думи за катастрофата с Кирил Петков (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК