Проф. Антоанета Христова ексклузивно пред ПИК: Ходът на Мария Габриел да иска освобождаването на Гешев беше грешка на Борисов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дотолкова, доколкото наблюдавам изявата на политическите и институционалните фигури в страната, мисля, че донякъде бях очертала профила на Иван Гешев. Още в момента, в който Мария Габриел каза, че нейният министър ще му поиска оставката, прогнозирах в голям процент на вероятност, че няма да я даде и ще отговори на този вид, разчитано от страни и от него самия, предателство.
Това заяви пред ПИК и колегата Цветан Фиков политическият психолог проф. Антоанета Христова във връзка с извънредното изявление на главния прокурор Иван Гешев.
"На второ място, в няколко интервюта казах, че аргументите за исканата му оставка звучаха като кухи фрази, без съдържание", добави тя.
"На трето място казах, че цялата ситуация изглежда като ситуация в политиката, в която действа вторият и третият план, а не първият. Защото първият план е този, който комуникира проблемите с обществото. Обществото не разбира войната, която се води между високите етажи на властта и Гешев. За едни Гешев е част от тях, за други Гешев е героят. И в тази неясна ситуация, тогава, когато няма ясно и съдържателно приписване на вини, тогава всичко се приписва на втория и третия план", обясни политическият психолог.
"Днес предизвикателството пред Гешев беше дали той ще извади своята гледна точка за втория и третия план и той го направи. Тоест тогава, когато вадиш през морална позиция игри от втория и третия план, това означава, че пред очите ни тече тежка война", категорична е проф. Христова.
"Моето мнение е, че тезата на министър-председателя на Борисов - Мария Габриел, че ще поиска оставката на Иван Гешев, беше грешка на Борисов. Не знам какво ще се случи, но казвам никой да не си мисли, че тази война ще свърши бързо и еднозначно", завърши проф. Христова.


