Проф. Антоанета Христова: Опозиционни групи зоват в мрежата да не се спазват карантината и ограниченията за коронавируса. Това е провокация!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Трябва да се слушат експертите, всичко друго е провокация към търпението на институциите и проява на безотговорност към обществото. Това каза директорът на Института за изследване на населението и човека към БАН проф. Антоанета Христова.
Запитана защо във Фейсбук се появяват подобни призиви, проф. Христова коментира, че както всичко в нашето общество и тук ставаме свидетели, че на всяко предложение има контрапредложение, и Фейсбук и социалните мрежи се напълват с разни хора, които се упражняват върху темата.
"Защо се упражняват е друг въпрос! Необходим е много задълбочен анализ за разделенията ни, които винаги създават мнения и контрамнения, и тезите се бият, и човек не може да намери себе си, нито да реши и категорично да знае какви са правилата на поведението, моделите на поведението, които са адекватни за съответната ситуация", коментира Христова пред tribun.bg.
Моята гледна точка е, че тези призиви са провокация и че единственият начин едно общество да функционира здравословно от гл. т. на обществено развитие и обществено функциониране, това е да се съобразява с мнението на експертите и с мнението на хората, които управляват държавата. При положение, че имаме призив, при положение, че са формулирани конкретни мерки за това какво да правим в рамките на следващите две седмици до края на март, то всичко друго е провокация към търпението на институциите и проява на изключително висока степен на безотговорност в обществото, посочва тя.
"Става въпрос за правила. Тези правила може да бъдат приложени, могат да бъдат проектирани във всяка една сфера на нашия живот. Спазваш ли правилата или приемаш винаги да бъдеш контрапункт, независимо от разума, който има в съответното решение. Ние в последните месеци сме свидетели на постоянни контрапункти, на контриране на съвсем смислени предложения. Трябва да има критика. Критичното мнение трябва високо да се цени, но не просто заради критиката, не просто заради опозиционното говорене. Трябва да се научим да бъдем разумни, здраво стъпили на земята и дисциплинирани", отсича професорът.
Моето мнение за тези, които отправят тези призиви в социалните мрежи, е, че това са опозиционно настроени хора, които превръщат всяка теза в политика, които се опитват да изразят несъгласието си с каквото и да казва управлението, смята тя.
Запитана дали наистина има много сериозни атаки срещу здравната система в опит да се „разклати властта“ и да се свали кабинета Христова посочва, че каквото и да се прави в момента, прогнозата е, че няма да има предсрочни избори.
В подобна криза няма среда и алтернатива, няма разумно опозиционно говорене, което да бъде възприето като алтернатива. Затова смятам, че това е проявата на крайно изнервени субекти навсякъде и още веднъж показва изключителния проблем, който създават социалните мрежи в обществото и в общността като такава. Още със създаването на Фейсбук като социален психолог се замислих, че това ще бъде огромна провокация, риск и в по-голяма степен вероятно ще се превърне в източник на негативни тенденции в обществото, и това се доказва с всеки изминал ден, смята още Христова.