Проф. Антоанета Христова: ПП, ДБ и ИТН се страхуват да махнат машините, защото ще останат без подкрепа
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"До вчера имахме над 50 000 гласа подкрепа за четири дни. Това означава, че интересът и подкрепата са много големи. Имайте предвид, че хората първоначално не осъзнаваха какво е машинно гласуване. Затова бяха объркани и го подкрепиха."
Това обяви пред сайта "Трибюн" проф. Антоанета Христова от Инициативния комитет, организирал национална подписка срещу задължителния машинен мот и за гласуване по избор - с хартиена бюлетина или мишини.
"Според мен против ще са ПП, ДБ и ИТН. Тези три формации имат страх от намаляването на подкрепата им. Т.е. те нямат приоритет за демократизация и няма да решат въпроса. За останалите партии, които са ситемни, предполагам, че ще подходят по демократичен път - стратегически, защото имат интерес да привлекат повече избиратели към себе си, разчитайки на традиционни кампании", смята проф. Христова.
"Над 600 000 души не са участвали в двата избора, в които се прилагаха машините. Това не е случайно.
По-възрастните хора, които имат бариера към използването на машините, показаха, че се страхуват от тях. Не само заради машината, а защото допускат, че могат да поискат помощ и когато това се случи, някой може да разкрие тайната на вота им. Това предполага бариера, съпротива, нежелание за участие в изборите. Тези българи предпочитат да си останат вкъщи, отколкото да се подлагат на риск. Така възприемат този факт.
Освен това има хора със здравни проблеми и на тях им влияят други фактори, които ги правят уязвими при работа с машина. Те също имат съпротива и предпочитат нещо познато, което правят ежедневно и могат да го използват. Затова съм убедена, че от гледна точка на дискриминационния фактор, това е една тежко антидемократична форма на провеждане на избори.
Отделно има много експерименти в чужбина, които показват, че един добър IT специалист може лесно да промени резултатите. От тази гледна точка, ако сравним хартиената бюлетина с машините, аз съм убедена, че машините могат да направят много по-груба манипулация и промяна на резултатите, отколкото хартиените бюлетини, защото последните могат да отнемат например 2 депутатски мандата, докато машините могат генерално да променят резултата чрез манипулирането му", поясни Антоанета Христова.
Днес в 11 часа в БТА Инициативният комитет дава пресконференция, която ще бъде излъчвана на живо по ПИК.