Проф. Антоанета Христова разби кабинета на Харвардите: С някои от т.нар "А-отбор" България преживя не една и две кризи. Радев е абсолютно пряк участник в управлението
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическият психолог проф. Антоанета Христова разби на пух и прах кабинета на лидерите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев. При представянето на правителството през уикенда, заявката на мандатоносителя бе, че това е "А-отборът" на България с министри и заместници с безупречна репутация и доказана компетентност в областта си.
"Видяхме няколко групи хора. Едната, участвали в управлението на страната в минали правителства, независимо от това, че са били във втория или в третия ешелон на властта. Говоря предимно за кадрите от страна на БСП, което означава, че това не е нов, доказал се "А" отбор, защото по време на управлението на БСП преживяхме не една и две икономически, финансови и политически кризи. Другата група хора е от съвсем млади и неизвестни. За тях нищо не може да се каже, почти без биографии. Третата група е представена от хора с ясни корпоративни интереси", заяви в просторно интервю за "Труд" Антоанета Христова.
По думите й това, че новата власт се саморекламира чрез университетите, които е завършила, е огромна грешка. Както е известно Петков и Василев са възпитаници на "Харвард" и именно с тази част от своите биографии бяха пробутани от Румен Радев в служебното правителство.
"Университетите в цял свят произвеждат и качествена, и некачествена "стока". Въпросът е този човек каква кариера има и дали е успешен в професионалния си път. Кирил Петков и Асен Василев са завършили в чужбина, което нищо не значи - това го подчертавам. Да си завършил някъде, дори и университет, който има авторитетно име, това абсолютно нищо не значи. Само за някой, който няма информация и има комплекси може да значи нещо. Реалността е какво си направил, каква кариера си имал, какво си постигнал. В предложеното правителство има обаче и хора с добър имидж за управленци. Например, Гроздан Караджов. За мен ще бъде изключително любопитно как той ще се вмести в цялата картина", смята още доц. Христова.
Нейната прогноза за настоящото правителство, което бе сформирано от четири формации с 12 партии в тях, е, че няма да просъществува дълго.
"Това е една абсолютно несинхронизирана формация, която не може да се нарече коалиция, в която се срамуват един от друг, която има сложна система за балансиране и лежи на раменете на Асен Василев и Кирил Петков, които сноват между различните партии, понасяйки цялата енергия на договаряне. Предложената система е абсурдна от гледна точка на ефективността си. Тези 4 формации са събрани под натиска на интереса, под натиска на невъзможността да видят себе си в следващ вариант на управлението, ако изпуснат този момент, в който птичката е кацнала на раменете им, и това са мотиви, които не са свързани с ефективното управление на държавата и решаването на парещите проблеми на кризата, в която се намираме. А точно обратното - разрешаване на собствени кариерни и вътрешнопартийни проблеми. Няма човек, който поне малко да разбира от политика или да има рационално мислене, който да смята, че тази управленска формация е здраво построена. Поради което с висока степен на хипотеза предполагам, че тя няма да просъществува дълго. Тя по-скоро има характера на бизнес-организация, въпреки че в бизнеса толкова неясноти във взаимоотношенията не се допускат. Като допълващ проблем е и факта, че в тази формация има излишни елементи", смята Христова.
На въпроса дали в това правителство има още една група с "хора на президента - Бойко Рашков на МВР, Стефан Янев - на отбраната и Теодора Генчовска - на външните работи", доц. Христова отговори:
"Тази формация няма да просъществува дълго, поради което силовите министерства трябва да се задържат, за да може да има контрол върху процеса на гласуване. Затова според мен Румен Радев има пряк интерес да държи силовите министерства. Забележете, че те са в неговия ресор - вътрешно и военно министерство, които са в правомощията на президента. Т. е. президентът си е абсолютно пряк участник в управлението в момента. Той е и президент, и част от тази управленска формаци".
Тя коментира и нарушенията на конституцията, направени от Радев и Кирил Петков. "Щом си нарушил конституцията, трябва да има санкция. Не виждам такава. Никога обществото няма да развие сензитивност към нарушенията на закона, ако нямаме санкции за тези нарушения. Моята теза беше, че Кирил Петков трябваше въобще да бъде махнат от предизборната кампания. Значи щом го допускат да си прави кампанията и да става министър-председател, значи можеш да нарушаваш закона и да няма последствия и санкции. Но, тези въпроси са към прокуратурата и съда. Посланието, че можеш да нарушаваш и да няма последствия води до това, всеки гражданин да гледа да мине метър", категорична е Антоанета Христова.
За бившите управляващи от ГЕРБ, които сега са в ролята на опозиция, тя смята, че заемат правилната позиция относно някои от събитията в последните седмици.
"Заеха правилни позиции за зеления сертификат, за абсурдното поведение на Минеков за вестник "Труд" и централата на партията. Ужас! Какво да кажа, това е нещо извън времето и пространството. Усещането ми като гледах акцията срещу "Труд" беше за първите дни след 9 септември 1944 година. Когато са разстрелвали, когато извън закона са унищожавани хора, просто защото някой смята, че така е правилно. А демокрацията е спазване на правила и закони.
За мен обаче ГЕРБ има сериозен проблем. Трябва да си опази хората в момента, защото има много голям натиск по места. На първо място това може да разклати партията. На второ място задачата им според мен е да преформатират политиката си чисто стратегически. Това е свързано и с начина, по който изговарят отделните политики, трябва да имат по-мащабна гледна точка. Поведението им трябва да бъде много по-опозиционно. И на трето място хората, които са лица на ГЕРБ, трябва да останат, но трябва да ги обогатят с повече нови хора", каза още Антоанета Христова.