BG EN

Проф. Байкова: Употребата на джънк фудът води до депресия

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Проф. Байкова: Употребата на джънк фудът води до депресия

11825
на 06.08.2016
 Проф. Байкова: Употребата на джънк фудът води до депресия
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Съществува връзка между употребата на джънк фуд (боклучави храни) и развиване на депресия. Това заяви в интервю за БГНЕС диетологът проф. Донка Байкова. През последните 20 години особено в САЩ, която за пръв път произведе такива храни и където до скоро те се консумираха в огромни количества от младите, се установи, че съставките им променят и без друго напрегнатия хормонален статус на растящите юноши и причиняват депресии, обясни проф. Байкова. Т

препоръчано

я е категорична, че това се дължи на съставките – сол, захар, повече мазнини и различни Е-та – овкусители, подобрители на вкуса и т.н. „В пубертета говорим за силно израстване и силно завишена нужда на организма от полезни, а не рискови за здравето съставки. Наблюдава се един дисбаланс между процесите на възбуждане и процесите на спокойствие, потискане, централната нервна система реагира с дисбалансови ефекти и се наблюдава в началото влошен сън, повишен апетит, разцентрова се центърът на глада и засищането, повлиява се и центърът на бъбреците, дишането и сърцето.

Искаме да ядем още и още чипс, но в същото време това води до тези негативни ефекти”, добави специалистът. Според проф. Донка Байкова все пак щом бързата храна е на пазара значи съставките й съответстват на нормативни документи и отговарят на изискванията. От там нататък ние би трябвало с по-голяма доза информираност да преценим какво да предпочитаме, за да запазим фигурата и здравето си, особено ако имаме хронични заболявания.

Ако се интересуваме за собственото си здраве, би трябвало да избираме храните съобразно характеристиките на нашата физиологична и биохимична система. Проф. Байкова не би казала, че хората, които ядат джънк фуд реално знаят колко калории приемат с нея. Ако се яде такава храна два пъти дневно, което се среща често при учениците от по-горна училищна възраст, се счита, че се приемат повече от 190 калории на ден. Това за една година прибавя няколко килограма към теглото, което имат. От там нататък се отключват и рискове към нежеланото затлъстяване, което отдавна не е само състояние, а е една метаболитна болест с всички негативи – диабет, негативно повлияване на чернодробен паренхим, бъбреците, повишаване на кръвното налягане след прием на голямо количество на сол. „Увеличихме списъка на джънк фудс много, включихме пакетираните в лъскави опаковки вкусни солени или сладки закуски с нищожна хранителна стойност и много малко жизненоважни вещества.

Много бързо хапваме тези храни, те се стопяват в устната ни кухина, имаме усещане за удоволствие, което ни кара да изядем още и още, пакетът свършва бързо. Поради това не усещаме ситост, а продължаваме да сме гладни и да искаме още, и още количества. По този начин предозираме с калориите, съставки и рисковете за здравето са факт”, категоричен е диетологът. Проф. Байкова посочи, че често пъти, особено при младите, които са по-податливи към подобни вкусни, достъпни храни и закуски, има пристрастяване и се отказват трудно. Има различни подходи. Вредните храни може да заменим с банан, сурови ядки.

„Считам, че от ранна възраст трябва да водим профилактика и разяснителна кампания. Моят апел е към родителите още в предучилищна възраст да говорим на децата си. Те трябва да знаят, че чипсът с неговата токсична съставка акриламид променя човешкото ДНК. Би трябвало да знаем, че 100 гр. варени картофи са носители на 100 калории, а 100 гр. пържени картофи в домашни условия са 300 калории. Ние не ядем 100 грама пържени картофи, а обикновено 300 грама, което значи 900 калории.

За да ги изгорим трябва да се движим много, което е почти невъзможно за хората със заседнал начин на живот”, поясни специалистът. Проф. Байкова посочи, че човешките клетки имат метаболитна памет и в това число към онези храни, които са им предоставили удоволствие, в частност именно джънк фуд. Според нея информираният човек би могъл с много по-малък бюджет да приготви една много по-здравословна вечеря, отколкото да отиде и да купи, каквато и да е храна технологично обработена храна от друго лице. „Много малко време от денонощието се движим, не работим толкова с физически усилия, мускулната ни дейност е много снижена. От там нататък най-голямото предизвикателство пред експертите е в единица количество калории да вместим всички необходими над 60 полезни съставки за здравето ни.

Не всичко вкусно е полезно за нас самите, защото сме различни. Трябва да четем етикетите, да имаме елементарна култура по хранене”, съветва проф. Байкова. Не на последно място тя успокои хората, че всички съставки се следят и щом се съдържат в храната, която може да си купим, значи са безвредни. От там нататък, обаче дали за нас са полезни преценяваме сами. Нейният съвет е - много важно храната да бъде разнообразна и тогава организмът няма да има време да изготвя механизми на метаболитна памет към снаксовете и джънк фуд. „Ако предоставим на организма нещо екзотично и разнообразно, което бихме съумели да сложим на трапезата си с малко по-голямо старание, той ще отложи във времето предпочитанието си към тези храни. Когато прибягваме към тях от време на време те губят своя предмет за дискусия като евентуални рискови храни”, каза още проф. Донка Байкова. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена: Ракът с лични проблеми да не пътува, Лъвът да се смири, небивал успех за Козирога САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена: Ракът с лични проблеми да не пътува, Лъвът да се смири, небивал успех за Козирога
ПИК TV x
Георги Харизанов пред ПИК TV: ППДБ да спрат да се правят на политически девственици - гласували са най-много от всички заедно с Възраждане (ВИДЕО) Георги Харизанов пред ПИК TV: ППДБ да спрат да се правят на политически девственици - гласували са най-много от всички заедно с "Възраждане" (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК