Проф. Балтов бие тревога: Пикът ще е на 10 април - само двама от хоспитализираните в "Пирогов" не са с британския щам
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Постепенно се запълват леглата. В "Пирогов" имаме 390 хоспитализирани пациенти с коронавирус, от които 10 деца. Имаме и 40 интубирани. Това разкри пред Нова телевизия директорът на УМБАЛСМ "Пирогов" проф. Асен Балтов.
Той уточни, че се прави преглед на всеки един човек, отишъл в "Пирогов", но ако се установи, че пациентът има нужда от легло с кислород, е възможно да го изпратят в друга болница, тъй като се запълват леглата, даващи възможност за кислородна терапия. "Болница "Пирогов" не е дядовата ръкавичка", категоричен е директорът на лечебното заведение.
"Има болници, които все още имат лечебни легла, но и те се запълват", предупреди проф. Балтов. Според него в момента всеки, който се нуждае от болнична помощ в София, ще я получи", уточни той.
"Според мен трябва да бъдат затворени временно, поне за две седмици, детските градини. Всички ученици също трябва да преминат онлайн. И разбира се, не можем да затворим децата, а да оставим отворени фитнесите и ресторантите. Трябва всички да сме солидарни поне за две седмици", каза още директорът на "Пирогов".
"Какво да направим, като хората не спазват мерките, а вирусът се видоизмени. От 46 души в болницата, които са хоспитализирали, само 2 не са с британския щам", заяви Асен Балтов на въпрос за първо се разхлабиха мерките, а сега се затягат.
"Мисля, че британският щам протича малко по-тежко, но най-важното - той е по-заразен. Дори и да сме на разстояние, ако стоим в една стая за 15 минути, рискът да се заразим е много голям", категоричен е професорът.
"Математическият модел, който аз следя, показва, че пикът се очаква на 10 април и след това ще има намаляване", уточни той и добави: "Не мисля, че губим контрол. Хората са недоволни от това, което предлагаме. Тъжното обаче ще е не ако няма места в ресторантите, а в болниците."
"Последните количества, които дойдоха на "АстраЗенека", са блокирани и не са преразпределени. Не сме изхвърлили нито една доза. Всичко се употребява на 100%", увери Асен Балтов. По думите му, ако не се разреши използването на "АстраЗенека", хората с първа доза ще трябва да получат втора доза от друга векторна ваксина - в случая тази на "Джонсън и Джонсън".
Професорът не отрече възможността да се стигне до кадрите от есента, когато мъж с кислородна бутилка почина пред болница в Пловдив и затова призова хората да бъдат разумни и да спазват мерките.