Проф. Евгений Дайнов пред „ПИК”: Купеният вот е болестта на българската демокрация
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политологът проф. Евгений Дайнов коментира за „ПИК” изборния ден и активността от село Миндя, където го открихме по телефона. Той е жител на китното великотърновско селце и затова дава вота си днес там.
- Г-н Дайнов, гласувахте ли? Как ще коментирате активността?
- Разбира се, вече направих това. Активността е в рамките на очакваното, няма някакви фрапиращи данни. Кампаниите обаче бяха неочаквани и си задавам въпроса защо за първи път откакто има избори партиите не ползват агитационни материали. Кампанията беше много невидима и зле организирана от партиите, но не разбирам защо се случи така.
- Според много анализатори причината е в очакването на предварителни парламентарни избори, заради което партиите предпочетоха да спестят усилия за евровота. Вие как смятате?
- Сметките на БСП и ДПС излизат и при невисока активност, но на ГЕРБ сметката излиза само ако много хора гласуват. Необяснимо е, че и тяхната кампания беше подобна, а те би трябвало да я направят по-силна, за да заведат повече хора да урните. Или са забравили как се правят кампании или нещо става.
- Цял ден резултатите сочат, че Банкя има преднина пред Позитано и вероятно нямат нужда от по-висока активност...
- Може и да е така, но колкото е по-висока, толкова по-добре следва да е за тях. Аз нямам предварителни резултати, тъй като не съм социолог и не се наемам да коментирам това.
- Редно ли е партиите да не се съобразяват с деня на размисъл вчера и забраната днес и да ползват фейсбук за агитация?
- Фейсбук е нерегулирана медия и затова се възползват. Но рано или късно ще се наложи и социалната мрежа да влезе по някакъв начин в регулация. От морална гледна точка всеки сам би трябвало да вземе правилното решение, дори и сега, когато няма регулация. Бъдещ закон обаче трябва да регулира това.
- Има сигнали за купен вот, а вашето усещане какво по темата с купените гласове. Дали порочната практика ще е с решаващо значение за крайните резултати от тези избори?
- Последните 5-6 години има корпоративен вот, контролиран вот, купен вот и очевидно това продължава. Това е една от болестите на българската демокрация и докато не се излекува общественото и политическо тяло, явно такъв гласуване ще продължава.
- Вярвате ли на социологическите проучвания?
- Не особено откакто миналия път имаше фрапантни разминавания. Социологическата гилдия направи така в последните години, че да се отнасяме скептично към тях. Може да не сме прави, но доверието се губи лесно и печели трудно.
- А смятате ли, че много наблюдатели пречат на вота, имаше такива мнения. Във вашата секция как беше?
- Обичайните бяха, но ние сме една педя село. Аз гласувам в Миндя, защото съм гражданин не селото от 1999 г., когато напуснах софийското гражданство с писмо до тогавашния кмет Стефан Софиянски.
- Каква е активността там?
- Както навсякъде в страната – до обяд бяха гласували половината, сега продължава и останалата половина. Но все пак това е малко село.