Проф. Иво Петров: Смъртността от коронавирус е най-висока при хора със сърдечно-съдови проблеми! Има фатални последици, които се появяват по-късно
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Доказа се, че тези, които по-тежко преживяват коронавирусната инфекция, имат впоследствие усложнения, които са тригерна реакция на организма. И това стана в страните, които имаха най-тежка криза. Това заяви кардиологът проф. Иво Петров пред БНТ.
"Има няколко съществени физически нарушения, до които вирусът води заради реакцията на организма ни. Още в началото забелязахме разминаване между вирусното число и образуването на тромбози. Оказа се, че тези, които по-тежко прекарват инфекцията имат последващи такива усложнения", каза известният кардиолог.
"При хора със сърдечно-съдови заболявания смъртността е най-висока. Има послеефект – дори колеги бяха изписани от болница, а се оказа, че има последици, които се проявяват после, дори понякога фатални. Има показатели, които трябва да се наблюдават – както тромбозите, така и сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ). Според статистика от вчера в САЩ – при тях смъртността е най-висока. ССЗ не са предпоставка за инфекцията. Не, това не е вярно, но хората, които имат такива заболявания, те са по-податливи и на възпаления, и на образувания на тромбози, например", обясни проф. Петров.
"Трябва да има лабораторни изследвания поне 2-4 седмици след изписване, И да се наблюдава клиничната картина – задух, кашлица -характерни за намалено кислородно съдържание, каза той.
"Аз бих се въздържал от коментар за витамин C, тъй като има много противоречащи си мнения. Разчитам на собствения си опит. Да, нямаме лекарство срещу COVID-19 и така ще е известно време. Свидетели сме на гръмки изказвания в различни посоки за различни средства за лечение на коронавирус", поясни той.
Проф. Петров допълни, че в практиката си използва йонизирането на въздуха и на водата като едно добро лечение срещу коронавируса в ранни стадии. "Започнаха да излизат и международни ръководства за обеззаразяване на средата. В България имаме едни от най-добрите средства за това – благодарение на българският изобретател проф. Жеко Ганев.
"Болниците са безопасни места за пациентите. Добре е да се избягват струпванията и местата, на които се струпват повече хора. Затова е крайно време здравната ни система да бъде електронна - за да няма опасен контакт", каза проф. Петров.
"Има вече и клинични ръководства за големите болезнени уроци в международен мащаб, а именно - оставихме тежките други заболявания. В началото на пандемията острите кардио случаи намаляха с 30-40 % и след това юни се оказа, че се възстановиха. Защо? В периода на намаление – имаме изключително забавяне на постъпването на такива пациенти. Те са били възпрепядствани по 2 причини – заради късен контакт с лекар от страх от COVID-19. И втори – забавяне при подготовката на екип за да лекува пациента. Те доведоха до забавяняе на терапията и на неявяването и на късното явяване на пациента в болницата и екипите. Тежък урок, който научихме от COVID-19 – да обръщаме внимание на всички болести", обобщи професорът.