BG EN

Проф. Кантарджиев ядосан за повишените смъртни случаи пред ПИК: Питайте Мангъра - аз не седя на дивана като него да приказвам глупости! На болните им се смила белия дроб

Интервю

Проф. Кантарджиев ядосан за повишените смъртни случаи пред ПИК: Питайте Мангъра - аз не седя на дивана като него да приказвам глупости! На болните им се смила белия дроб

180470
на 10.09.2020
Проф. Кантарджиев ядосан за повишените смъртни случаи пред ПИК: Питайте Мангъра - аз не седя на дивана като него да приказвам глупости! На болните им се смила белия дроб
Автор:   Ива Николова

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Коронавирусът продължава всекидневно да заразява десетки и стотици граждани по света и у нас. Смъртността в България от инфекцията изглежда доста завишена. Откриването на ваксина непрекъснато се отлага. Хората се завърнаха от почивките си и контактите им в градовете стават все по-близки.

препоръчано

Ще се разрази ли отново пандемия след началото и на учебната година? Кои са най-застрашените от заразата? Кога да очакваме ефективна ваксина и кого ще спаси тя.

Обърнахме се с тези въпроси към шефа на Националния център за заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса Тодор Кантарджиев.

Ето какво отговори той пред ПИК:

- Проф. Кантаджиев, новините за коронакризата у нас става все по-тревожни. Каква е причината за бума на трагедиите?

- За тия случаи питайте Мангъра. Умират хората, защото им се смила белият дроб.

Днес трябваше да ходя на една конференция по педиатрия и да бъда съпредседател с един доцент от Военномедицинска академия, но вдигнал 40 градуса, а уж му беше минало.

Коронавирусът е един голям майтап, каза Мангъра. Ха-ха-ха! Само че това не е майтап и трябва да се пазим, особено възрастните. Аз и до клозета ходя с маска.

- Един ден заразените са около 20 души, на другия надхвърлят 120. За какъв развой на епидемията става дума? Каква е тази фаза от развитието на заразата?

- За да обясним на публиката в каква фаза сме и дали има тенденция за повишаване и намаляване на случаите, трябва да се проследи 14-дневния период на натрупване на новодоказаните случаи. За да имаме новодоказани случаи, трябва да има пациент с епидемични показания, който има проявена клиника, макар и лека и положителет PCR тест. Ако има такова първо положително изследване, човекът вече се третира като заразен с коронавирус.

Броят на заразените, който излиза всеки ден, са новите случаи. Това не са положителните проби от 5, 6 или 8 000 изследвания, защото в положителните проби са включва и много голямо количество изследвания, които са за проследяване на състоянието, много голямо количество хора, които се изследват в края на карантината или в края на лечебния период. Защото ние третираме един човек, че не е заразен, когато имаме два последователни отрицателни PCR теста, ако е лежал в болница или е бил на домашно лечение.

Този брой на новите случаи ни плашеше преди време, защото имаше едно много сериозно увеличение, което започна през месец юни, продължи през месец юли и хубавото е, че през последните три седмици вече имаме тенденция за намаляване.

С вчерашните изчисления можем да кажем, че числото на новите случаи през последните 14 дни на 100 000 души от населението вече е по-малко от 25. А то беше повече от 50. Това означава, че в момента имаме намаляване на броя на новите случаи, което е едно от най-големите на Балканския полуостров и дори в рамките на ЕС.

- Да, но смъртността никак не изглежда намаляла.

- Сега ще обясним какво значи смъртност и какво значи леталитет. Тъй като през последните месеци много хора казаха, че разбират от епидемиология и започна да се спекулира с високата смъртност от корона инфекцията, на база на последните 14 дни.

През последната седмица от тази 14-дневна смъртност ние бяхме с втората най-голяма смъртност в Европа след Румъния, където този показател е два пъти по-голям. Това е временната снимка за 14-дневния период. Тя притеснява хората, но ще обясня на какво се дължи.

Тук искам да въведа понятието леталитет. Това е смъртта сред болните от коронавирус. Тя определя леталитета от коронавируса, който е около 2,5 пъти по-малък, отколкото например в развита в медицинско отношения държава като Великобритания. От общия брой болни нашият леталитет завчера беше малко над 3%, а сега вече е 4%.

Защо се увеличава леталитетът и защо ни притесняват цифрите на 14-дневната смъртност от коронавирус на 100 000 души от населението. Това става, защото през последните няколко седмици боледуват доста възрастни хора, които бяха заразени от младежите. Те, неспазвайки правилата и участвайки нагъсто в публични мероприятия, посещавайки заведения и балове, вече заразиха възрастните хора.

Когато има възрастни хора и когато има продължителен престой в интензивни отделения се случва това, но сега е намален. Той беше 50-60 души, сега са по-малко. Дългият престой в интензивни отделения, напредналата възраст, придружаващите заболявания, водят до завишена смъртност на 100 000, което е притеснително.

Но подчертавам - не може страната, която има една от най-високите смъртности в ЕС без коронавируса, каквато е нашата, да очаква, че от коронавируса ще има най-ниската смъртност. Тази обща смъртност говори за нивото на медицинското обслужване.

- Само, че има тежко болни бебета, измират цели лекарски семейства все с коронавирус. Очевидно този бич не удря само възрастните.

- Да, но, слава богу, малко от 20-годишните и 30-годишните умират. За съжаление и колеги лекари на по 40 години умряха от коронавирус, което е противно на становището на някои, за съжаление, лекари да доказват, че е безвредно и не е опасно за младите.

Има такива случаи. Възможно е. Няколко са причините. Едното е генетична предпоставка при хора, които имат повече рецептори в клетките, по-тежко изкарват заболяването, по-голяма е вероятността инфекцията от носоглътката и гърлото да се пренесе и да засегне белия дроб, където, ако започне размножаване на вируса, той засяга кръвоносните съдове и на сърдечната система и на мозъка, и на жлезите с вътрешна секреция. При някои хора заболяването протича много тежко и дори на преживеят, остават последствия.

Не плаша никого. Много малко са такива хора, но такива хора има и ще има.

- Заразяват се много лекари и медицински персонал, почина цяло лекарско семейство. Те ли са най-застрашената група?

- Това, че починаха цели лекарски семейства доказва хипотезата, че има и генетично предразположение на хора, които са с повече рецептори. Слава богу, статистически погледнато, случаите не са много. Но ние съжаляваме за всеки загинал. И когато гледам всеки ден възрастта на новите случаи, които имаме от Самоков, от Смолян, от Благоевград и Разлог - не повече от 55 и 60 години, сърцето ми се свива. Защото аз не седя на дивана като Мангъра да приказвам глупости, а по цели нощи не спя, след като излязат цифрите за деня.

- Тогава какво ни остава да правим? Чакахме слънцето да убие коронавируса, но това не стана.

- Най-много да се пазят възрастните, да се пазят хората с хронични заболявания. Всички хора да спазват правилата и да се пази най-ранимата група - хората с имунен дефицит, с ракови и с хематологични заболявания. Всеки да прави така, че да намалява риска за собственото си заразяване, да намалява риска той да зарази хората и да пази близките си и децата.

- А как се развива ситуацията с откриването на ефективна ваксина. В Русия регистрираха две, във Великобритания изпитанията обаче спряха. Какъв е шансът да се сдобием с ваксина и кога?

- Великобритания спря, защото понякога и така се случва с хора, които са имали дефицити, защото ваксината е жив вирус. Слагаш жив вирус на човека. И ако този човек има някаква инфекция или някакво предразположение, става опасна. Това е лошото на живите ваксини, че не могат да се поставят на най-ранимата група от населението - хората на химиотерапия, с хематологични заболявания.

Ваксината ще спаси първо рисковите контингенти - възрастни и хронично болни и медицинския персонал. Останахме и без лекари, и без сестри вече.

Въпрос на месеци е тази ваксина да бъде открита. Различно твърдят - едни, че това ще стане през 2022-а, други - през 2021-а, а най-големите оптимисти казват, че ще стане до края на 2020-а.

Дотогава трябва да внимаваме, да си пазим децата, да се използват маски, когато може и това е.

- Трябва ли отново да се затвори държавата?

- Държавата не трябва да се затваря отново.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК