ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Двамата наши космонавти Георги Иванов и Александър Александров не си говорят от години. На снимката са насила заедно в Москва през 2011 г., защото тогавашният президент Дмитрий Медведев лично ги награждава с медали "За заслуги в усвояването на космоса".
Преди 52 г. на 12 април в космоса излетя първия човек - Юрий Гагарин. На 10 април 1979 г. излетя и първият българин - Георги Иванов. След техническа повреда на кораба "Съюз"-33 полетът продължава само един ден с общо 31 обиколки около Земята.
Дубльорът на Георги Иванов при първия полет, Александър Александров, също излита, но на 7 април 1988 г. И до днес той твърди, че е единственият български космонавт, защото първи полет не е имало.
Проф. Лъчезар Филипов, зам.-директор на Института за космически изследвания на БАН, е научен ръководител на полета на Александров. И е с него в Звездното градче Байконур. Проф. Филипов е син на Гриша Филипов, министър-председател на България от 1981 до 1986 г.
- Проф. Филипов, защо Александър Александров смята, че той е първият космонавт, а не Георги Иванов?
- Бях свидетел на цялата тази история, тъй като бях аспирант в Московския университет по време на подготовката на първия полет на Георги Иванов. Бях партиен секретар и ми бяха дали цялата документация плюс това познавах Гошо и Сашо и ходех в Звездното градче, където те се обучаваха. Бях по-близък с Гошо, но от гледна точка на бъдещето на Сашо, който бе по-млад, аз му помогнах, защото той (след като остана дубльор на Г. Иванов) беше решил да записва Генералщабна академия, както обикновено военните правеха. Аз го проагитирах да се захване с научна работа, свързана с космическата техника. Говорих с акад. Роалд Сагдеев, с когото се познавах добре и го помолих да се направи нещо Сашо да стане аспирант. Тогава той започна работа в Института за космически изследвания, направи дисертация и това беше идеално за него, защото, когато се обяви втория полет той вече беше готвен за космонавт, но имаше и научна степен по физико-математическите науки и знаеше за какво става въпрос в космоса.
- Защо тогава се сърди?
- Александров е малко особен човек, ние дори с него се посдърпахме, защото когато се подготвяше неговия полет, ние тук, в Института за космически изследвания на БАН, станахме луди от работа. Руснаците тогава ни казаха: "Дайте своя научна програма и ние ще направим втори полет". Полетът е доста скъпо удоволствие и тогава, беше 1985 г., баща ми (Гриша Филипов) ни събра в БАН и се набеляза програмата. От 280-300 научни предложения, които бяха обсъдени, се отсяха 12 космически прибора. Като запознахме руснаците с тях, това беше истински бум, тъй като такива уреди нямаше на международната космическа станция "Мир", която действаше в орбита около Земята.
На база на тази научна програма, наречена "Шипка", беше утвърден вторият полет на българин в космоса. Дотогава на станция "Мир" имаше два компютъра, а ние с нашата програма качихме общо 6 компютъра на станцията. Те бяха български разработки и изгоряха, защото останаха в станция "Мир" до смъртта й. Ние де факто с тези уреди си изкупихме втория полет. 10-те милиона, които държавата даде за програмата "Шипка", ние фактически преоборудвахме станция "Мир".
- И логично Александър Александров е провеждал научни експерименти с тях в космоса, нали?
- Да, но когато се прибра след полета в България, няма да го забравя - имаше общо събрание в салона на БАН, и аз от трибуната се обърнах към него и казах: "Отиди и кажи "Благодаря" на тези хора, които две години и половина разработваха уредите за станцията "Мир". Не го направи. Той трябваше да се срещне с всички научни колективи, за да каже на всеки как е работила в космоса апаратурата му. Защото това е за нас, учените, благодарността - да разберем как се е държала нашата апаратура горе. Докато той летеше в космоса, ние треперехме в Центъра за управление на полета в Москва. Всеки от нас "излизаше" на прибора си и гледаше как действа. Тогава всеки получи по един бял кичур на главата си от притеснение.
Затова казах от трибуната, че е неблагодарност Александров да не уважи тези колективи. После бачо Ангел /Балевски/ ми дърпа ушите,
Другото е, че Александров казваше "Аз съм единственият космонавт, тъй като първият полет не се е осъществил".
- Има ли основание за това?
- Какво е виновен Георги Иванов, че тогава стана гаф с неговия "Съюз"-33. Това е космическа техника - колкото е по-сложна, толкова по-лесно се разваля. Но Александров не иска да го наричат втори космонавт, той бил единственият космонавт... Взаимоотношенията му с Георги Иванов са част от парадокса на българския морал, от циганията на българина.
Жалкото е, че тази българска космическа програма "Шипка" беше наистина сериозна наука и нямаше нищо общо с полетите от програмата "Интеркосмос", които бяха по списъчен ред. Някои космонавти се качваха с по едно тефтерче - виетнамци, кубинци. Смехотворна история.
Очаквайте ІІ част на интервюто - как българи откраднаха високи технологии от японците, за да осъществят втория полет на българин в космоса