Проф. Михаил Константинов: Кабинетът ще изкара поне две години, никой няма да го клати
Моята хипотеза е, че Върховният съд ще каже, че референдумът не е задължителен
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Последните скандали около срещата на главния прокурор Сотир Цацаров със Сашо Дончев и Георги Гергов, референдума и бъдещото управление коментира пред БНТ математикът проф. Михаил Константинов.
Има няколко фактора, които говорят, че този кабинет ще изкара поне две години. Никой няма да го клати, докато трае българското председателство на ЕС. Според мен Бойко Борисов е амбициран да изкара пълен мандат и да не хвърля оставка. Както се сменят лесно министри, така лесно се сменят и премиери. Тук говорим за пълен мандат на парламента, защото той може да излъчи нов кабинет, посочи той.
Кабинетът е ясен. 13 министри за ГЕРБ, 4 за патриотите, както и по двама вицепремиери. Това е напълно справедлива форма. Миналият кабинет на Борисов не беше справедлив, защото едни хора получиха повече власт отколкото заслужаваха и се разпаднаха. Един от компромисите пред новия кабинет беше за пенсиите. Другият сблъсък и компромис може да бъде за избирателната система. ГЕРБ са твърдо за мажоритарна система. Делото все още виси и се чака решението на съда, коментира математикът.
Моята хипотеза е, че върховният съд ще каже, че референдумът не е задължителен. ГЕРБ не могат да прокарат сами това нещо. А и няма да ви кажа голяма тайна, ако ви спомена, че не целият ГЕРБ монолитно желае мажоритарната система. Огромна опасност е този вид система. Не напразно има само на едно място в Европа и то условна, заяви той.
Професорът коментира и текущите преговори за нов кабинет и споразумението между Обединени патриоти и ГЕРБ.
186 страници в Германия има споразумение. Това е алгоритъм за действие. Има стратегически и тактически стъпки. Още трябва да пишат тези, които правят споразумението за властта, смята Константинов.
Някой наясно ли е какво точно сега трябва да се реформира и как. С наливане на пари не става, отговори той на въпрос това коалиция на реформата ли ще е.
Не мога да кажа, че сега са напразни очакванията, но трябва да се види какво точно се очаква. Хваща се конкретна област, прави се обсъждане с политици и общественици и се решава какво правим. Но не и пари на ръка. Ако се продължава да се краде така, и по две да се умножат парите, и по три, все тази, смята Константинов.
Паралелна държава има във всяка държава, в Америка дори има термин "дълбоката държава". Без скрити механизми за действие нито една система не може да функционира. Така че - договорки има. Аз съм участвал в управлението на университет. Преди да вземем решение, не непременно на светло ние правим договорки, коментира професорът на въпрос дали имаме паралелна държава, в която се правят договорки.
Мога да кажа, че изобщо не разбрах за какво става въпрос в случая с Цацаров и Гергов и си мисля, че най-вероятно няма да разберем за какво става дума. Действието на тъмно и абстрактните страхове са необясними за мен. Не разбрах какво точно се случва. Такива срещи текат непрекъснато, просто този път някой е решил да вдигне шум около срещата, смята математикът по повод скандала около срещата в ЦУМ.
Не договорките са проблем, а да се краде по-малко, обобщи професорът.
За урана във водата на няколко населени места професорът отсече: "Хората няма да търпят повече да бъдат лъгани, в България има радиофобия, нека управляващите четат историята на Френската революция."