Проф. Михаил Константинов: Кратки са сроковете за транспортиране и инсталиране на машините за гласуване
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кратки са сроковете за транспортиране и инсталиране на машините за гласуване в предизборните секции и обучението на членовете на комисиите за работа с тях. Това каза в ефира на Радио „Фокус“ анализаторът проф. Михаил Константинов. По думите му машините няма как да бъдат проверени една по една, а се избират между 5 и 10 на сто от тях, след което се проверява функционирането им, като преди това трябва да бъдат заредени със съответния софтуер. Той обърна внимание на факта, че осигурилата машините фирма предвижда по един специалист да стои в близост до секцията и при нужда да разяснява по възникнали проблеми, като изрази опасения, че специалистът може да каже и за кого да се гласува.
„На местните избори ще има секции, в които трябва да се направят 5 избора – кмет на община, кмет на район, ако има такъв избор, кмет на населено място, за общински съветник и накрая – преференции за общински съветник. Човек трябва да направи 5 избора, което значи да превърти 5 сензорни екрана и машината да му приеме гласа. С една машина, според самите производители, могат да гласуват до 180 – 200 души максимум за един изборен ден и то ако има по една опция само. Ако има по пет опции ? В секциите няма 200 избиратели, има такива с по 600-700-800 активни избиратели, които ще си упражнят правото на глас“, обясни математикът като насочи на вниманието на Народното събрание предстоящите с машинното гласуване проблеми на предстоящите местни избори. Проф. Константинов обясни, че във всяка секция на евровота избирателят ще има право да избира между хартиена бюлетина или машина. Той допълни, че голяма част от секциите, които ЦИК е избрала за машинно гласуване, се намират в отдалечени места, като изрази тревога, че там може да има проблеми с електрозахранването, ще има проблем с логистиката, транспорта и други.
Проф. Константинов призова избирателите да гласуват с машини, за да се оправдае инвестицията, защото колкото по-малко гласуват с машини – толкова по-скъп излиза един глас. Математикът изчисли, че при оптимална натовареност на машината от 200 избиратели един глас ще струва 25-30 лева.