Проф. Михаил Константинов пред ПИК: Шансът да има правителство и дълъг парламент е "фифти - фифти". Най-вероятната конфигурация е коалиция от ГЕРБ плюс ДПС. Формулата е 70-70-40-40-20
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изборите навлизат в своята финална права. Всеки ден приближава партиите към победа или провал. Но всеки, наредил се на стартовата линия, очаква повече и от предвиденото, и от възможното.
Специална прогноза за ПИК прави математикът проф. Михаил Константинов.
- Проф. Константинов, ще ви помоля за коментар - колко партии ще влязат в 49-ия парламент, как ще бъдат разпределени депутатските места и ще има ли правителство на 2 април?
- Има действия, които са сравнително устойчиви и които се развиват през последните 20 или 30 дни. И това е, че две политически конфигурации ще имат сравнително еднакъв брой депутати. Това е коалицията ГЕРБ-СДС и една друга коалиция от шест партии, която е известна със съкращението ПП-ДБ. И двете коалиции ще имат около 70 депутати.
Веднага след това следват две други формации - ДПС и "Възраждане", с по около 40 депутата като тези, които са на "Възраждане", ще бъдат малко по-малко. Още повече, че ДПС ще получи около 3 мандата от гласовете в чужбина. Така че има известни основания да се очаква най-доброто досега представяне на ДПС - те са стигали до 38 мандата, сега ще имат може би 1-2 повече. Мандатите на "Възраждане" ще бъдат малко по-малко, но грубо казано - в този порядък.
И накрая петата партия, която ще влезе с 20 или 22 мандата е БСП.
Формулата е лесна: 70-70-40-40-20.
- А партиите "под чертата"?
- Има три конфигурации, като всяка една от тях има шанс на прескочи бариерата . Това са т.нар. "Левица", има едно нещо, което се нарича ИТН и "Български възход". Най-много една от тези трите би могла да прескочи. Ако тя прескочи, ще има 10 до 12 депутати, които естествено ще бъдат взети от първите две партии. Т.е. от тези числа, които съм ви казал, ще намалите с по 5-6 мандатите и ще ги дадете на последната. Горе-долу така действа системата. Така че, наличието на една шеста малка партия в парламента, няма да промени резултата.
Поради това най-вероятната конфигурация, около която би могло да има управление, това е явна или неявна коалиция от ГЕРБ плюс ДПС. Повтарям - от ГЕРБ плюс ДПС, която сама по себе си има около 110 депутати и биха могли да получат някъде още 11-12 депутата, за да имат мнозинство. Ако искат на управляват с мнозинство.
Другият вариант е правителство на малцинството, което през последните 13 години е масова практика в българския парламент.
Ние имаме от успешните управления от 2009 г. само правителство на малцинството. 2009 г. беше така - ГЕРБ бяха първа сила със 117 депутата, но колкото и да е близко до 121, не е 121. Така че няма страшно - правителство на малцинството, но с подкрепа на други, по-малки политически формации.
Това е, което се очертава, макар че към момента бих казал, че шансът е "фифти - фифти" - да има правителство и съответно и дълъг парламент.
И да не забравяме основния геополитически фактор. Това е доста неприятното развитие на войната в Украйна, от което ще зависи и натискът, който ще бъде упражнен върху българските политици да направят правителство. Още повече, че с последните си прояви президентът на републиката, предполагам, че е станал крайно несимпатичен на едно посолство. И поради това посолството ще гледа да прехвърли колкото се може по-бързо властта на едно редовно правителство.
Това са нещата, които се оформят. Дай Боже тази война да започне наистина да приключва. Защото в момента наблюдаваме унищожаването на младите хора в Украйна и Русия в една безумна месомелачка и съответно предстоящото нахлуване на едни други хора на тези територии. Същото нещо се случи през Първата световна война и после пък 20 години след това - през Втората световна война. Когато Германия, Русия, Англия, пък и Европа унищожиха елита на своите млади мъже, цвета на нацията. И затова бялата християнска цивилизация рухна. Това е причината, ефектът, който ние наблюдаваме в момента. Това започна през 1914 г., безумието на Първата световна война и унищожаването на европейските мъже. Всичко това в момента го виждаме докъде доведе. И какви тълпи нахлуват отвсякъде в Европа... За съжаление. В света празни пространства няма. Като унищожите пазителите на едно общество, това са младите мъже на обществото, нахлуват всякакви други. Това е за съжаление.
- А очаквате ли по-голяма изборна активност?
- Очаквам да се завърнат едно 200-300 000 души, които машините ги отказаха от гласуване. Искам да ви припомня един изключително показателен факт. Последните избори, където имаше смесено гласуване - с машина и хартия, това беше през април 2021 г., тогава с хартия избраха да гласуват 73% от хората. 27% избраха машината и 73% избраха хартията. Т.е. съотношението е почти 1:3. Така че каквото и да има в момента, половината поне ще изберат хартията.
Искам да припомня, че с машини като нашите се гласува в четири държави по света, в един американски щат и в град Брюксел в Европа. Никъде в Европа го няма.
А пък видеонаблюдението е кретенизъм! Казвам ви директно, кретенизъм! Има го само в държавата Русия. Която, както се казва, всичко хубаво, но тя не е пример за демокрация. Ако тя е пример за демокрация, дайте да въведем всички руски практики. Където има някаква идиотска изборна практика по света, ние я грабваме, прегръщаме и започваме като опълченците на Шипка да я защитаваме и да обясняваме колко е хубава. Според мен това е пълно оглупяване на обществото. Мъчно и опасно ми става като гледам какво става. Почвам да се страхувам за бъдещето на тази държава. Защото като оглупеем всички, знаете какво става. Но това е масово побъркване!
И то това го правят "умните и красивите". Те трябва да са тука пример. Аз разбирам, да го правят някакви така по... не знам какви хора. Но ние хващаме "елита на нацията" и те ни обясняват колко са хубави машините. Ами като са хубави, защо в Европа ги няма? Защото където ги имаше, ги изхвърлиха. И какво излиза - че сме по-умни от цяла Европа?! Ами не сме. Същата работа е с видеонаблюдението. Ами питайте ги тия юнаци - къде има видеонаблюдение? Отговор - в Русия. Ами хайде тогава, вземете и го въведете и после се чудете защо няма доверие в изборния процес. Ние сме взели двете най-лоши практики в Европа и сме ги въвели. Е, кой да ти вярва в изборния процес?!