BG EN

Проф. Николай Овчаров: Държавата правилно разбра огромното значение на Перперикон

ГОРЕЩО
Животът днес

Проф. Николай Овчаров: Държавата правилно разбра огромното значение на Перперикон

6033
на 27.06.2014
Проф. Николай Овчаров: Държавата правилно разбра огромното значение на Перперикон
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Държавата правилно разбра огромното значение на Перперикон за туризма и инвестира в него сериозни средства. Това заяви археологът проф. Николай Овчаров във връзка с вчерашното изказване на проф. Божидар Димитров за това, по какъв начин трябва да се отпускат държавни средва за археологически разкопки в страната.

препоръчано

„За този отговор съм провокиран от вчерашното изявление на Божидар Димитров пред информационните агенции относно тазгодишното разпределение на средствата за планови археологически разкопки.

Подчертавам – планови, защото за спасителните проучвания на трасетата на магистрали, газопроводи, жп линии и др. има десетки милиони лева. Но след археолозите там минават...булдозерите. И от блестящите древни паметници остават няколко реда описания в дневниците им. Ето защо именно плановите разкопки дават на България обектите на културния туризъм като Перперикон, Татул, Долината на тракийските царе, Старосел и т.н.

По тази причина те са особено важни. При тях става дума не само за чистата научна стойност, но и за фактори като запазеност на старините, монументалност, инфраструктура и др. Така е и по цял свят. Мачу Пикчу или йорданската Петра далеч не са най-големите за своето време, но характерната природа и оригиналната архитектура ги правят днес най-известните древни скални градове в света”, се посочва в позицията на проф. Овчаров.

По думите му, това в пълна степен се отнася за Перперикон. „Божидар Димитров язвително го нарича „малкото провинциално антично и средновековно градче Перперек”. Оставям на страна факта, че в най-големия си разцвет градът достига заедно с подградията си площ от близо 2 кв. км и това е отразено в протоколите на междуведомствените комисии. Много по-важна е неговата специфична скална архитектура, която няма аналог.

В каменния масив са изсечени огромни сгради, храмове, цели дворци. Това се е случило в продължение на 7000 години – от каменно-медната епоха до късното средновековие. 
Тези особености и активните 15-годишни разкопки на екипа ми представиха на света едно истинско чудо, подчерта проф. Овчаров. Не случайно заедно с Царевец, Перперикон е най-посещавания археологически обект в България с повече от 250 000 туристи годишно. Държавата правилно разбра огромното му значение за туризма и инвестира в него сериозни средства.

При пет разнопартийни правителства и чрез допълнителни европейски средства за разкопки, пътища, паркинги и друга инфраструктура досега са вложени 17-18 млн лв. Инвестициите буквално промениха облика на Източните Родопи и там се изгради първата в България реално действаща дестинация за културен туризъм. Тя включва Перперикон, Татул, Храма на Великата богиня-майка, великолепния Златоград и др.”, обясни проф. Овчаров.

Сега, при шестото поредно правителство, са необходими 200 000 лв. за да бъде завършен цял етап – Акропола и Двореца-светилище. Става дума за сравнително неголямо парче пръст в източната част. Ако то обаче не бъде премахнато до завършването на европейския проект през септември-октомври е възможно да попаднем в забрана пет години да не се извършват никакви дейности. Така на дело може да се осъществи старата пословица, според която власите се давят на края на Дунава.

„Това е единствената причина да съм толкова настойчив, с което по никакъв начин не подценявам нашите стари столици, римските градове или другите големи тракийски светилища. Впрочем, за разлика от Божидар Димитров, който никога не е ръководил археологически разкопки, аз повече от 30 години проучвам дворците на цар Симеон във Велики Преслав и някои от най-важните манастири във Велико Търново.

Благодарение на моите разкопки там са спечелени европейски проекти за близо 10 млн лв., които вече са реализирани.

Напълно съм съгласен с констатацията на директора на НИМ, че парите никога не стигат. Ето защо трябва да има приоритети, определяни от държавата, която осигурява средствата.

Това изрично подчерта и министъра на куртурата Петър Стоянович преди две седмици на среща в Бургас. А критериите да бъдат определяни не само чрез научната стойност на даден обект, но и от неговата икономическа ефективност.

Нали всички говорим, че ще правим културен туризъм и искаме да сме като Гърция, Турция и Италия”, се посочва още в позицията на археолога проф. Николай Овчаров.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 24 юли: Лъвът да не парадира с интелигентност, приемлива безнес оферта за Скорпиона САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 24 юли: Лъвът да не парадира с интелигентност, приемлива безнес оферта за Скорпиона
ПИК TV x
ГОЛЯМ СМЯХ! Асен Василев прави странни физиономии по време на брифинг на Промяната, накрая изцъкли очи (ВИДЕО) ГОЛЯМ СМЯХ! Асен Василев прави странни физиономии по време на брифинг на "Промяната", накрая изцъкли очи (ВИДЕО)
ново
Днес: 0
горещо
hot
най-четени новини в момента